Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nikt nie może bezpodstawnie oskarżać nauczyciela (zwłaszcza przedstawiciel związku zawodowego nauczycieli), jest to bowiem przestępstwo (pomówienie, zniesławienie) z art....

PORADA PRAWNA

07 grudnia 2016 Prawo oświatowe

Czy przedstawiciel związku zawodowego nauczycieli może zgłosić się do dyrektora placówki i oskarżać nauczycieli bez podawania ich imion, ale sugerując o kogo chodzi oraz żądać wyciągnięcia konsekwencji. W opinii dyrektora placówki dany nauczyciel nie robi nic złego, zadania wykonuje poprawnie. Co w danej sytuacji powinien zrobić dyrektor i oskarżony nauczyciel? Czy dyrektor może wyciągnąć konsekwencje na podstawie ustnego oskarżenia przedstawiciela związku?

Nikt nie może bezpodstawnie oskarżać nauczyciela (zwłaszcza przedstawiciel związku zawodowego nauczycieli), jest to bowiem przestępstwo (pomówienie, zniesławienie) z art. 212 K.k.Nauczyciel, podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny, dlatego nauczycielowi niesłusznie oskarżonemu przysługuje ochrona z urzędu. Organ prowadzący szkołę i dyrektor szkoły są obowiązani z urzędu występować w obronie nauczyciela, gdy ustalone dla nauczyciela uprawnienia zostaną naruszone. W związku z tym, proponuję przede wszystkim sporządzić notatkę służbową z rozmowy z nauczycielem, który oskarża. Z notatką należy zapoznać skarżącego, dopytać, czy ma uwagi do treści, jeśli tak – może je dopisać własnoręcznie oraz złożyć podpis z datą poświadczający z zapoznanie się z jej treścią. Następnie dyrektor może przeprowadzić rozmowę ze skarżącym wyjaśniając swoje stanowisko w tej sprawie. Jeśli nadal podtrzymuje swoje oskarżenia, należy sporządzić notatkę podczas rozmowy (podpisują: dyrektor oraz nauczyciel), nadać bieg sprawie (rozpocząć od rozmowy z obu nauczycielami, powiadamiając ich o dalszych planach i skutkach – jak wyżej).Z każdej rozmowy należy sporządzać notatki na bieżąco, zawsze podpisują obecni.

Podstawa prawna: 1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności art. 63.; 2. USTAWA z dnia 6 czerwca 1997 r. (ze zm.) Kodeks karny.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT