Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy przysposobienia do pracy w zawodzie ogrodnik w przyszłej szkole podstawowej ogólnej (nie specjalnej) może uczyć biolog?
Nauczyciel posiada wymagane kwalifikacje, jeśli program studiów na kierunku biologia obejmował zagadnienia wynikające z podstawy programowej w zakresie ogrodnictwa, co należy ustalić np. na podstawie wpisów w indeksie (§ 4 ust. 1 w zw. z § 2 ust. 1 pkt 2 lub ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, Dz. U. z 2015 r. Nr 1264 z późn. zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor może udzielić urlopu wychowawczego bez zachowania terminu wskazanego w Karcie Nauczyciela (niezachowanie terminu złożenia wniosku - na jeden miesiąc przed rozpoczęciem urlopu)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1.09.2018 organ prowadzący planuje połączenie przedszkola z szkoła podstawową i stworzenie zespołu szkolno-przedszkolnego. Czy w takiej sytuacji organ prowadzący ma możliwość powierzenia stanowiska dyrektora zespołu obecnemu dyrektorowi szkoły podstawowej do końca jego kadencji? Czy musi być ogłoszony konkurs na dyrektora zespołu?
- Czy osoba z licencjatem „pedagogika opiekuńcza z terapią pedagogiczną” może pracować jako nauczyciel przedszkola?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi(sprzątaczka) przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, następnie na zasiłku rehabilitacyjnym, obecnie otrzymała decyzję o przyznaniu renty chorobowej na okres 3 lat. Na zastępstwo za w/w pracownika została zatrudniona osoba, która również przebywa na zwolnieniu lekarskim (6grudnia 2015 mija 182dni) . 1) Kiedy można rozwiązać z tą osobą(z Panią będącą na zastępstwie-w umowie ma wpis, że jest zatrudniona na czas nieobecności spowodowanej chorobą) umowę o pracę?; 2) Czy decyzja o przyznaniu renty pracownikowi, który jest zastępowany jest podstawą do rozwiązania umowy o pracę?; 3)Pracownik będący na zwolnieniu lekarskim pracował w komisji podczas wyborów parlamentarnych, ZUS został poinformowany o tym fakcie i zakwestionował zwolnienie lekarskie, wystąpił o zwrot pobranych pieniędzy za czas zwolnienia. Jakie są obowiązki pracodawcy w tym względzie, czy taka sytuacja jest podstawą do dyscyplinarnego rozwiązania stosunku pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kontraktowa zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy 1/2 etatu, urodziła dziecko 9 stycznia 2019 r. Udzielono jej urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w sumie 52 tygodnie do 7 stycznia 2020 r. Po tym czasie od 8 stycznia 2020 r. wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy, 8 tygodni, do 17 marca 2020 r. Do pracy wróciła z dniem 18 marca 2020 r. i pracowała do 24 maja 2020r. W terminie złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na okres od 25 maja 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r. Urlop wychowawczy został udzielony na okres do 25 czerwca 2021 r. W czasie tego urlopu w maju 2021 r. wystąpiła z nowym wnioskiem o urlop wychowawczy, który został udzielony na okres od 26 czerwca 2021 do 31 sierpnia 2022 r. Końcem lipca tego roku ponowiła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na okres pozostałych miesięcy. Według moich wyliczeń ten okres skończyłby się 25 maja 2023 r., co kłóci się z art. 67 KN. Stąd zapytanie: W jaki sposób, na jaki czas należy nauczycielce udzielić wnioskowanego urlopu wychowawczego? Jest to nauczycielka zatrudniana wcześniej na czas określony (zastępstwo) z trzecią umową przekształconą w umowę na czas nieokreślony. Przyczyna zastępstwa znikła, wrócił "nauczyciel stały" i przewidziano rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielką z następnym rokiem szkolnym. Jak wtedy wręczyć wypowiedzenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe