Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy psycholog posiadający kurs kwalifikacyjny z socjoterapii może prowadzić zajęcia z rewalidacji, korekcyjno-kompensacyjne, emocjonalno-społeczne z uczniem klasy 7 szkoły podstawowej, który posiada orzeczenie o zagrożeniu niedostosowaniem społecznym?
Na podstawie § 8 i 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2017 r., poz. 1591) zajęcia korekcyjno-kompensacyjne organizuje się dla uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, w tym specyficznymi trudnościami w uczeniu się, a zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne organizuje się dla uczniów przejawiających trudności w funkcjonowaniu społecznym. W § 24 pkt 3 ww. rozporządzenia jest ogólne stwierdzenie, że do zadań psychologa w szkole należy udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb, natomiast nie został określony zakres tych zajęć. Z kolei zgodnie z § 27 pkt 3 ww. rozporządzenia do zadań terapeuty pedagogicznego należy prowadzenie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym. W związku z tym należy uznać, że psycholog posiadający kurs kwalifikacyjny z socjoterapii może prowadzić zajęcia nie posiada kwalifikacji do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, natomiast może prowadzić zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne. Jeśli chodzi o zajęcia rewalidacyjne, organizuje się je dla uczniów niepełnosprawnych, zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2017 r., poz. 1578 ze zm.). Psycholog (nawet po kursie wskazanym w pytaniu) nie posiada kwalifikacji dotyczących prowadzenia zajęć przywracających sprawność w związku z rodzajem jakiejś niepełnosprawności, a więc nie ma uprawnień do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych (§ 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1. Sprzątaczka jest obecnie na urlopie macierzyńskim. Planujemy wypłacić waloryzacje z wyrównaniem od stycznia. Jak waloryzować urlop macierzyński dla tej sprzątaczki? 2. Ta sama sprzątaczka wraca z macierzyńskiego w lipcu i planujemy ją wysłać na urlop wypoczynkowy. Jakie wynagrodzenie urlopowe jej policzyć?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka w trakcie urlopu wychowawczego chce podjąć pracę. Ile godzin można przydzielić jej w myśl art. 186 KP. Czy godziny te mogą być realizowane np. w ciągu 2 lub 3 dni?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który jest zatrudniony na pełen etat na czas nieokreślony w szkole publicznej(zatrudnienie z KN) i ma również nadgodziny, może od 1 września 2018r.po uzyskaniu zgody dyrektora podpisać równocześnie umowę o pracę ze szkołą niepubliczną (zatrudnienie z kodeksu) pracy),czy tylko jak ma sam etat bez nadgodzin po uzyskaniu zgody?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany (przedszkole) odchodzi z dniem 1.09.2018 r. na świadczenie kompensacyjne. Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego dla nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dozorca nocny idzie do szpitala na planowaną operację. Czy muszę czekać 30 dni na zatrudnienie osoby na zastępstwo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe