Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy rodzic dziecka – uchodźcy z Ukrainy może zrezygnować z 6 godzin dodatkowych języka polskiego, a wyrazić zgodę na realizację 2 godzin tygodniowo? Czy na rok szkolny 2023/2024 należy zaplanować w arkuszu organizacyjnym 6 godzin dodatkowych języka polskiego, jeśli rodzic wyraził zgodę na 2 godziny, a rozporządzenie z sierpnia 2022 r. mówi tylko o roku szkolnym 2022/2023? Proszę podać podstawę prawną.
Zgodnie z art. 168 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 z późn. zm.), osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego nie dłużej niż przez okres 24 miesięcy. Dodatkową naukę języka polskiego dla tych osób organizuje organ prowadzący szkołę. Z „prawa” do nauki języka polskiego wynika, że są to zajęcia nieobowiązkowe dla ucznia.
Zasadą jest, że wymiar tych zajęć jest nie niższy niż 2 godziny zajęć tygodniowo, na podstawie § 17 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw (Dz. U. z 2020 r., poz. 1283 z późn. zm.). Dla uczniów przybyłych z Ukrainy od dnia 24 lutego 2022 r. został podniesiony ten minimalny wymiar do 6 godzin tygodniowo jedynie do zakończenia roku szkolnego 2022/2023, według § 11a rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz. U. z 2022 r., poz. 645 z późn. zm.). Na stronie RCL nie ma informacji o planach utrzymania tego wymiaru w dłuższym okresie, natomiast nie można wykluczyć wprowadzenia zmian od początku nowego roku szkolnego. W związku z tym w projekcie arkusza organizacyjnego na nowy rok szkolny należy przewidywać dla uczniów z Ukrainy nie mniej niż 2 godziny zajęć z nauki języka polskiego, zgodnie z ze stanem prawnym obowiązującym w czasie jego opracowywania.
W przypadku ucznia z Ukrainy, który w bieżącym roku szkolnym korzysta z nauki języka polskiego, która powinna wynosić co najmniej 6 godzin zajęć tygodniowo, ponieważ jest to prawo a nie obowiązek ucznia, oświadczenie rodzica lub opiekuna, że uczeń będzie korzystał tylko z 2 godzin wskazuje na zapowiedź nieobecności na pozostałych 4 godzinach w tygodniu. Szkoła nie ma środków prawnych do wyegzekwowania obecności ucznia na pozostałych 4 godzinach nieobowiązkowych zajęć, ani też nie jest uprawniona do zaniechania prowadzenia tych zajęć w ogóle. W związku z tym należałoby dla celów dowodowych pobrać oświadczenie rodzica najlepiej w formie pisemnej, na wypadek kontroli kuratora oświaty oraz prowadzić zajęcia w wymiarze 2 godzin, zgodnie ze stanowiskiem rodzica co do zakresu korzystania z prawa do nauki języka polskiego, o którym mowa w art. 168 ust. 7 uPo i § 11a ww. rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o podanie informacji na temat przeprowadzenia zebrania Rady pedagogicznej w związku z zakończeniem ewaluacji. Obecni będą ewaluatorzy oraz przedstawiciel organu prowadzącego.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Witam! W br. szkolnym monitorując wdrażanie nowej podstawy programowej przeprowadziłyśmy badanie wyników nauczania w klasach pierwszych, drugich i trzecich. Wychowawca klasy pierwszej wraz z rodzicami ma zastrzeżenia, że badanie można przeprowadzić dopiero po pierwszym etapie kształcenia czyli po klasie trzeciej. Bardzo proszę o odpowiedź.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- We wrześniu zarządzeniem wprowadziłam regulamin oceny pracy nauczycieli - co teraz powinnam zrobić, skoro wycofano się z wymogu wskaźników, itp? Czy należy stworzyć nowy dokument i zarządzeniem uchylić poprzedni? a jeśli tak - to proszę o szczegółowe informacje.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób archiwizowac arkusze ocen absolwentów - uczniów z uposledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym?
Czy zgodnie z rokiem ur. ucznia czy ukończenia przez niego szkoły ?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel posiada ocenę pracy z grudnia 2017r. Czy ta ocena jest aktualna i można ją podać we wniosku o nagrodę kuratora?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe