Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W obecnym stanie prawnym nie istnieje WSO, sformułowanie jest nieaktualne. Niezależnie jednak od nazewnictwa jest oczywiste, że chodzi o ocenianie zachowania. Należy...

PORADA PRAWNA

Czy takie dokumenty jak WSO muszą być skopiowane i przekazane rodzicom, jeśli ustnie tego zażądają? Oczywiście wszyscy rodzice w szkole zostali zapoznani m.in. z tym dokumentem na pierwszym zebraniu z Wychowawcą - co potwierdzili podpisem. Obecnie kopii WSO żądają rodzice, którzy chcą złożyć pozew do Sądu w związku z obniżeniem ich dziecku oceny z zachowania. Zwołana została Komisja Odwoławcza, która utrzymała ocenę wynikającą z głosowania rady pedagogicznej. Rodzicom, na ich żądanie, został udostępniony w sekretariacie WSO, natomiast odmówiłam skopiowania tego dokumentu, powołując się na dokumentacje wewnętrzną szkoły. Czy postąpiłam słusznie?

W obecnym stanie prawnym nie istnieje WSO, sformułowanie jest nieaktualne. Niezależnie jednak od nazewnictwa jest oczywiste, że chodzi o ocenianie zachowania. Należy podkreślić, iż rada pedagogiczna jako organ szkoły nie posiada kompetencji do obniżania ocen. Oceny są ustalane przez nauczycieli uczących poszczególne przedmioty, natomiast ocenę zachowania ustala wychowawca zgodnie z procedurą opisaną w odpowiedzi na pytanie z dnia 18.06.br., tj: Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez:

1) wychowawcę oddziału,

2) nauczycieli oraz

3) uczniów danego oddziału stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych oraz obowiązków określonych w statucie szkoły.

Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje m. in.:

a) ustalanie kryteriów oceniania zachowania;

b) ustalanie ocen bieżących i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;

c) ustalanie rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;

d) ustalanie warunków i trybu otrzymania wyższych niż przewidywane - rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;

e) ustalanie warunków i sposobu przekazywania rodzicom informacji o zachowaniu ucznia.

Należy przy tym zauważyć, że wychowawca oddziału na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców o:

1) warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania;

2) warunkach i trybie otrzymania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.

Natomiast szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego określa statut szkoły.Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną zachowania, a ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na:

1) oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych;

2) promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły.

Przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca oddziału informują ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania, w terminie i formie określonych w statucie szkoły. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne, a śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania – wychowawca oddziału po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danego oddziału oraz ocenianego ucznia. Oceny ustalone zgodnie z opisem wyżej są ostateczne (z zastrzeżeniem art. 44m i art. 44n). Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen. Zastrzeżenia zgłasza się od dnia ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen, dyrektor szkoły powołuje odpowiednią komisję. W przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania – ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania. Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna. Jeżeli treść pisma, o którym mowa w pytaniu posiada znamiona zastrzeżeń, dyrektor jest zobowiązany postąpić w myśl przepisów ustawy cytowanych w niniejszej odpowiedzi, o sposobie rozstrzygnięcia poinformować stronę zainteresowaną. Oznacza to, że cały tryb oceniania powinien być udostępniony rodzicom. Dobrą praktyką jest upublicznianie na stronie www szkoły całego statutu, w którym szkoła ma obowiązek zawrzeć szczegóły oceniania.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.), w szczególności art. 44g, 44h, 44n.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT