Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w arkuszach ocen w szkole podstawowej i gimnazjum wpisuje się uczestnictwo w zajęciach z wychowania do życia w rodzinie (zajęcia dodatkowe)? Zajęcia są umieszczone w ramowych planach nauczania nauczania.
Sposób realizacji zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego z dnia 12 sierpnia 1999 r. (Dz. U. Nr 67, poz. 756) oraz zmieniające rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu: z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz. U. Nr 79, poz. 845), z dnia 19 lipca 2002 r. (Dz. U. Nr 121, poz. 1037) oraz Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 sierpnia 2009 r. (Dz. U. Nr 131, poz. 1079). Zgodnie z zapisami ww. rozporządzeń wynika, iż udział uczniów w zajęciach nie jest obowiązkowy (§ 4 ust. 1). Według § 4 ust. 2 na udział w zajęciach uczniów niepełnoletnich zgodę w formie pisemnej wyrażają rodzice lub opiekunowie prawni. W myśl zapisu § 4 ust. 3 zajęcia nie podlegają ocenie i nie wpływają na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły przez ucznia.
Zawartość wpisów w arkuszach ocen określona jest w § 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 19 lutego 2002 roku w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2002 r. nr 23 poz. 225 z późn. zm.). W katalogu wpisów nie ma informacji o odbytych zajęciach z wychowania do życia w rodzinie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W radzie pedagogicznej mam bardzo aroganckiego nauczyciela. Ostatnio na radzie oświadczył, że nigdy nie powie dyrekcji dzień dobry, bo dla niego to nie jest dyrekcja. Te słowa zostały zapisane w protokole. Ponieważ ów nauczyciel został radnym również na radzie, co zostało zaprotokołowane oświadczył, że jako przewodniczący komisji oświaty będzie sprawdzał dyrekcję i rozliczał z wyników nauczania, z czasu pracy. Zastanawiam się czy w takim wypadku zgłosić sprawę do komisji dyscyplinarnej czy do sądu. Uważam za nieetyczne zachowanie nauczyciela, któremu zwracałam kilkakrotnie uwagę.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy przedszkole niepubliczne ma obowiązek prowadzenia książki inwentaryzacyjnej? Jeśli tak, to czy musi zawierać spis wszystkich rzeczy zakupionych do placówki, np. zabawki, lalki, pomoce dydaktyczne? Czy taka księga podlega kontroli z Urzędu Miasta?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Stowarzyszenie prowadzi szkołę podstawową na podstawie umowy zawartej z gminą. W grudniu (przed przekazaniem ostatniej w roku dotacji) gmina twierdzi, że przekazała stowarzyszeniu na ucznia niepełnosprawnego objętego zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi podwójną dotację ogólną (rzekomo liczona raz na ogólną liczbę uczniów, a drugi raz na ucznia niepełnosprawnego). Stowarzyszenie co miesiąc przekazuje gminie aktualną liczbę uczniów wyraźnie wskazując liczbę uczniów niepełnosprawnych tj. ogólna liczba uczniów ... w tym niepełnosprawnych.... Czy gmina może na koniec roku pomniejszyć stowarzyszeniu dotację o kwotę rzekomo zawyżoną w miesiącach wcześniejszych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dla absolwenta gimnazjum, który od roku szkolnego 2019/2020 rozpoczął naukę w klasie I w 4-letnim technikum, wpisuje się w arkuszu ocen MEN-I/50/2 w części "Inne zajęcia" wychowanie do życia w rodzinie? Przepisy prawa jasno precyzują obowiązek wpisania wychowania do życia w rodzinie dla absolwenta szkoły podstawowej w arkuszu MEN-I/50/2 w części "Inne zajęcia", który w roku szkolnym 2019/2020 rozpoczął naukę w 5-letnim technikum w klasie I, natomiast nie precyzują obowiązku wpisywania dla absolwenta gimnazjum. Proszę o wyjaśnienie problemu.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących oceniania mówiących, że sprawdzian ,test, praca klasowa jest do wglądu dla ucznia i rodzica: czy nauczyciel ma obowiązek dać uczniowi lub rodzicowi w/w prace do domu, czy jest to wygląd tylko na terenie szkoły? (podstawa prawna)
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe