Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w kontekście wojny na Ukrainie można przyjąć do niepublicznej szkoły policealnej osobę dorosłą, która nie może udokumentować posiadanego wykształcenia średniego?
Zgodnie z § 6 ust. 4 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw (Dz. U. z 2020 r., poz.1283 ze zm.) osoba dorosła (także z Ukrainy) aby mogła być przyjęta do szkoły policealnej musi posiadać jeden z wyżej wymienionych dokumentów:
- świadectwo lub inny dokument wydany za granicą potwierdzający w Polsce wykształcenie średnie lub uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia, albo
- świadectwo lub inny dokument wydany za granicą uznany za dokument potwierdzający w Polsce wykształcenie średnie lub średnie branżowe, lub uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia, albo
- ostateczną decyzję administracyjną w sprawie potwierdzenia w Polsce wykształcenia średniego lub średniego branżowego, lub uprawnienia do ubiegania się o przyjęcie na studia, albo
- świadectwo lub inny dokument wydany za granicą uznany w drodze nostryfikacji do dnia 31 marca 2015 r. za równorzędny ze świadectwem dojrzałości, świadectwem ukończenia liceum ogólnokształcącego, świadectwem ukończenia liceum profilowanego lub świadectwem ukończenia technikum.
Osoba dorosła (także z Ukrainy) nie posiadająca jednego z wyżej wymienionych dokumentów i nie mogąca udokumentować posiadanego wykształcenia średniego lub uprawnienia do ubiegania się o przyjęcie na studia nie może zostać przyjęta do szkoły policealnej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie odnośnie nauczania indywidualnego. Przepisy mówią o tym, że uczeń, który otrzymał zgodę z poradni na nauczanie indywidualne po 15 września musi realizować je w domu, nie w szkole. Tak się składa, że mam ucznia w IV klasie technikum, który od lat zmaga się z problemami, wśród których są także stany depresyjne. Przez cały okres kształcenia w technikum uczeń miał zapewnione nauczanie indywidualne w szkole. Opinia z poradni została wystawiona po wprowadzeniu w życie nowych przepisów. Matka chłopaka domaga się, aby zajęcia realizowane były szkole, nie w domu. Czy istnieje jakiś przepis, na który może powołać się dyrektor szkoły, aby umożliwić uczniowi realizację zajęć w szkole? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W związku z obowiązkiem zajęć języka angielskiego dla dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne z dniem 1 września 2015r. mam pytania: Czy od 1 września do zajęć języka angielskiego trzeba będzie założyć dziennik zajęć dodatkowych i w nim dokumentować realizację podstawy programowej? Czy można dokumentować realizację tych zajęć w dzienniku grupy? Czy od 1 września w grupach dzieci 3-4 letnich można realizować zajęcia j. angielskiego po uzyskaniu opinii rady pedagogicznej i organu prowadzącego, oraz gdzie dokumentować realizację tych zajęć(dziennik zajęć dodatkowych, czy dziennik zajęć grupy)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o poradę odnośnie prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania. W arkuszu ocen ucznia jest do wypełnienia wiersz: Imiona i nazwiska rodziców. Co wpisać w tym wierszu w następującym przypadku: dziecko uczęszcza do klasy I, biologiczny ojciec dziecka jest po rozwodzie z matką, nie utrzymuje kontaktu z dzieckiem od 3 miesiąca życia, matka nie ma informacji o miejscu zamieszkania ojca, ojciec ten nie jest pozbawiony praw rodzicielskich. Matka dziecka zawarła związek małżeński z innym mężczyzną, który nie ma sądownie przyznanych praw rodzicielskich do tego dziecka. Czy w ww. wierszu wpisać imię i nazwisko ojca biologicznego bez adresu zamieszkania, czy ojca z drugiego małżeństwa, który obecnie wychowuje dziecko?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był chroniony od 1 kwietnia 2017 do 1 września 2018 roku, czy po tym okresie obowiązuje dodatkowy okres ochronny pracownika?
Czy jeśli w trakcie projektu majowego arkusza organizacyjnego pracownik jest chroniony to muszę uwzględniać to chronienie, mimo że arkusz będzie obowiązywał od września, czyli od miesiąca kiedy już ten pracownik nie będzie chroniony?
Co w sytuacji gdy mam 3 pracowników chronionych i jednemu z nich jestem w stanie zapewnić tylko 5/18? Czy w takiej sytuacji uznaje się, że żaden z tych pracowników względem siebie nie jest chroniony?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem prywatnej szkoły podstawowej i mam pytanie odnośnie zmian w statutach na mocy ustawy z 20.02.2015r. Czy zmiany te dotyczą również placówek niepublicznych, jeśli tak, to w jakim zakresie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe