Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w niepublicznym Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym można zatrudnić osobę z wyższym wykształceniem fizjoterapeutycznym ekonomicznym ale po ukończonych studiach podyplomowych z przygotowania pedagogicznego i oligofrenopedagogiki jako nauczyciela dzieci z umiarkowanym, znacznym i głębokim stopniem upośledzenia umysłowego?
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...), kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w ośrodkach umożliwiających dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim oraz dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, a także kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim, posiada osoba, która:
1) ukończyła studia wyższe w zakresie oligofrenopedagogiki lub
2) ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki, określone w § 2-5, a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie oligofrenopedagogiki, lub
3) ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności oligofrenopedagogika.
Aby posiadać kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym, należy posiadać wykształcenie w zakresie prowadzonych zajęć. Kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie placówki określone w § 3 rozporządzania posiada również osoba, która ukończyła studia wyższe na innym kierunku niż prowadzone zajęcia, a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Osoba opisana w pytaniu nie posiada kwalifikacji do prowadzenia zajęć z przedmiotów, natomiast posiada wykształcenie odpowiednie do prowadzenia zajęć z dziećmi z niepełnosprawnością umysłową, dla których wymagane jest ukończenie oligofrenopedagogiki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel pracuje w szkole średniej – zadeklarowanej jako podstawowe miejsce pracy – i ma 35-letni staż pracy. W Centrum Kształcenia Zawodowego (drugim miejscu pracy) pracuje na część etatu i również posiada świadectwa pracy. Czy nagroda jubileuszowa należy się w obydwu miejscach pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą publiczną prowadzoną przez osobę fizyczną. Czy powinniśmy wprowadzić regulamin pracy zdalnej? Jeśli tak, to czy powinno być to w dniu wejścia w życie ustawy czy jeśli będzie sytuacja która będzie tego wymagała np. jakiś stan nadzwyczajny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania z wymiarem 18/18. Czy mogę wypowiedzieć warunki pracy i płacy temu nauczycielowi? Podyktowane jest to tym, iż n-l ma uprawnienia do nauczania w kl. I-III, a zmniejsza się ilość oddziałów w tych klasach i nie ma możliwości zatrudnienia na poprzednich zasadach.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany został zatrudniony na 9/18 jako nauczyciel geografii (jedna umowa) po 5 latach pracy dyrektor zatrudnił go jako wychowawcę w wymiarze 26/26 (druga umowa). Stanowisko dyrektora objęłam od 1.09 i wgłębiając się w kadry zauważyłam, że ten pracownik ma 2 umowy z jednym pracodawcą na czas nieokreślony. Ponadto system sio nie przyjmuje tego nauczyciela ze względu na zbyt dużą liczbę godzin. W przeliczeniu pensum z tych 2 etatów powinno wynosić według mnie 23/23, a nadgodziny 12 (jestem świadoma że takiej ilości nadgodzin mieć nie może) . Pytanie co z nim zrobić?? W arkuszu widnieje na osobnych etatach bez nadgodzin. Kadrowa upiera się że umowy są dobrze skonstruowane. Nauczyciel pracuje w młodzieżowym ośrodku socjoterapii.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od II półrocza muszę zatrudnić surdopedagoga na 2/18. Jaką umowę mam z nim podpisać ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe