Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w obecnej sytuacji zawieszenia działalności placówek oświatowych, mogę zezwolić nauczycielowi, aby z 5 uczniami prowadził zajęcia - chodzi o zajęcia sportowe- treningi piłki siatkowej. Nauczyciel prosi o udostępnienie sali gimnastycznej i kortu tenisowego należącego do szkoły. Proszę o podanie podstawy prawnej.
Nie można uwzględnić wniosku nauczyciela. Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 3 i § 3a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 410 ze zm.) w okresie od dnia 12 marca 2020 r. do dnia 24 maja 2020 r. (termin ten może zostać jeszcze wydłużony) na obszarze kraju ogranicza się funkcjonowanie szkół wszystkich typów, a zadania szkół są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, zaś gdy nie jest to możliwe - w inny ustalony w danej szkole sposób realizowania tych zadań. Natomiast zajęcia z uczniami nie mogą odbywać się na terenie szkoły. Wynika to nie tylko z ww. regulacji, ale również z § 4a ust. 1 ww. rozporządzenia, zgodnie z którym nauczyciele nie pracują na terenie szkoły, z wyłączeniem przypadków, gdy jest to niezbędne do realizowania zadań szkoły z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub w inny przyjęty sposób lub gdy jest to niezbędne dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania tych jednostek. Do żadnej z tych kategorii nie należy praca nauczyciela z uczniami na szkolnym boisku lub korcie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony na pełny etat pełni również funkcję radnego. Otrzymaliśmy informację, że prawdopodobnie w/w nauczyciel skorzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. W przypadku zatrudnienia jako nauczyciel nie mamy wątpliwości, że ma prawo do takiego urlopu. Czy przebywając na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel będzie mógł pełnić funkcję radnego (uczestniczyć w sesjach) i brać udział w pracach zarządu powiatu jako jego członek ?
- Nauczyciel organizuje kilkudniową wycieczkę. Poprosił rodziców uczniów przewlekle chorych np. cukrzyca I stopnia, leczenie psychiatryczne, anemia- częste omdlenia o zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w kilkudniowej wycieczce. Lekarz odmawia wystawienia takiego zaświadczenia i żąda podstawy prawnej. Bardzo proszę o opinię w tej sprawie.Potrzebuję pilnie informacji.
W sąsiedniej szkole zmarło dziecko na wycieczce, szkoła nie wiedziała o chorobie serca ucznia.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczące problemów etyczno-moralnych. Dostałem od rodziców ucznia skany "rozmów" nauczyciela z uczniem (pełnoletnim) świadczące jednoznacznie o zachęcaniu do spotkania poza szkołą w "wiadomym celu". Do niczego nie doszło, ale rodzice przyszli z taką skargą. Nauczyciel dalej pisze wiadomości do ucznia. Póki co nie wie o tym, że uczeń poinformował mnie o swoim problemie.
Czy jeśli doszło póki co jedynie (lub aż) do tego typu sytuacji to jak powinienem zachować się jako dyrektor. Czy są jakieś jasne wskazówki w takiej sytuacji. Ja jestem zdania, że należałoby zwolnić takiego nauczyciela, no ale czy mam ku temu podstawy prawne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Przedszkole niepubliczne zakończyło działalność utworzonej filii przedszkola w 2013 roku , sprzęt oraz wyposażenie filii przedszkole odsprzedało Stowarzyszeniu, które w tym samym miejscu utworzyło nowe przedszkole na podstawie umowy sprzedaży w 2015 roku. Przedszkole wystawiało rachunki na odsprzedany sprzęt i wyposażenie. Czy powinno zapłacić podatek dochodowy od odsprzedanego używanego wyposażenia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem oraz organem prowadzącym przedszkola niepublicznego. Jeden z wychowanków przedszkola otrzymał orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim. Gmina, która udziela dotacji domaga się ksera orzeczenia. Czy wobec obowiązujących przepisów RODO mogę udostępnić taki dokument?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe