Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w ORW (ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym umożliwiającym dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z niepełnosprawnościami sprzężonymi) obowiązują ramowe plany nauczania według rozporządzenia MEN w sprawie ramowych planów nauczania?
§ 1 rozporządzenia MEN z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół ( Dz.U z 31 marca 2017 r. poz. 703) wskazuje wyraźnie, jakich szkół te plany dotyczą. Nie ma w tym wykazie szkół ani placówek zajmujących się dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie w stopniu głębokim. Tych uczniów nie obowiązują ramowe plany nauczania gdyż – zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 23 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim - spełniają obowiązek szkolny i obowiązek nauki poprzez zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze.
Natomiast w przypadku uczniów z niepełnosprawnością sprzężoną, gdzie jedna z tych niepełnosprawności jest niepełnosprawnością intelektualną – ważny jest stopień tej niepełnosprawności określony w orzeczeniu. Jeżeli są to uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym – to obowiązuje wtedy:
- Załącznik nr 2 do w/w rozporządzenia – dla szkoły podstawowej specjalnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
- Załącznik nr 9 do w/w rozporządzenia - dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W świetle obecnych przepisów, do którego roku życia może być odroczone dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego od obowiązku szkolnego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie pojęcia studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia. Kiedyś definicja była w rozporządzeniu MEN z dnia 12 marca 2009r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji (...), w tym z 1 sierpnia 2017 r. już nie ma. Czy jest ono w ogóle ostatnim rozporządzeniem dotyczącym kwalifikacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- We wrześniu 2022 r. zgłosiliśmy do starostwa powiatowego chęć utworzenia szkoły ponadpodstawowej – liceum mistrzostwa sportowego z dniem 1 września 2023 r. 20 grudnia 2022 r. dostaliśmy zgodę na otwarcie szkoły od kuratorium oświaty (z dniem 1 września 2023 r.), 28 grudnia 2022 r. zgoda została zarejestrowania w SIO. Z ust urzędnika powiatowego usłyszeliśmy, że możemy nie dostać zwrotu subwencji za 4 miesiące funkcjonowania szkoły (wrzesień – grudzień 2023 r.) w 2023 roku. Jednocześnie poinformowano nas, że pod znakiem zapytania stoi zwrot subwencji za 2023 r. w pierwszym kwartale 2024 r. Bardzo proszę o wyjaśnienie czy należy nam się subwencja za działalność szkoły (4 miesiące roku 2023)? Jakie szczegółowe przepisy to regulują, gdyż powiat jako organ prowadzący zwodzi nas z odpowiedzią popartą prawem?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy zajęć wychowania fizycznego. Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 19 sierpnia 2009 r. w sprawie realizacji 2 godzin obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego dyrektor szkoły może "wyjąć" z siatki zajęć wf maksymalnie 2 godziny tygodniowo, realizując je jako zajęcia pozalekcyjne lub pozaszkolne. Pytanie brzmi: czy mogę wyjąć tylko 1 godzinę obowiązkowych zajęć?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w sprawie możliwości zaliczenia do pracowniczego stażu pracy okresów pracy w gospodarstwie rolnym rodziców jako domownik.
Zwrócili Państwo uwagę na dokładna datę urodzenia i przedłożoną dokumentację.
Dokumentacja to oświadczenie wnioskodawcy w sprawie braku dokumentów wraz z zeznaniami świadków i poświadczeniem urzędu gminy o zamieszkiwaniu w danej miejscowości oraz zaświadczenie o posiadaniu przez rodziców gospodarstwa rolnego. Pani urodziła się 22.11.1970. Okresy wskazane we wniosku to 22.11.1986 do 22.11.1988 i od 18.06.1986 do 02.12.1990.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe