Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w przedszkolu niepublicznym prowadzonym przez stowarzyszenie nauczyciel języka angielskiego mający 3 godziny tygodniowo może byc zatrudniony na umowę zlecenie?
Od dnia 1 stycznia 2019 r. obowiązuje dodany art. 10a ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., zgodnie z którym w przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo, powierzenie prowadzenia tych zajęć może nastąpić również na innej podstawie niż umowa o pracę, jeżeli w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy. Na powyższych zasadach dopuszczalne jest zatrudnienie nauczyciela języka angielskiego na umowę zlecenie na 3 godziny tygodniowo w niepublicznym przedszkolu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile razy nauczyciel może dostać wypowiedzenie warunków pracy i płacy? Nauczycielka w gimnazjum zatrudniona była: od 01.09.2007 r. do 31.08.2008 r. umowa o pracę na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2008 r. do 31.08.2009 r. umowa o prace na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2009 r. zatrudnienie przez mianowanie (18/18 etatu - czas nieokreślony). W maju 2012 r. nauczycielka otrzymała wypowiedzenie warunków pracy i płacy, w części dotyczącej zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy (na 15/18) i wyraziła pisemną zgodę na tę zmianę (w wypowiedzeniu nie ma na jaki okres jest zmiana). Jednak od 01.09.2012 r. dostała w zastępstwie nieobecnej nauczycielki godziny i miała pełen etat do 27czerwca 2013 r. Od 1 września 2013 miała również pełen etat do 31 sierpnia 2014 r. (warunki z aktu mianowania). W maju podpisała analogiczne jak wyżej wypowiedzenie warunków, ale od września 2014 r. znów w zastępstwie miała pełen etat. Czy w/w sytuacja jest poprawna prawnie i jakie dokumenty dyrektor powinien uzupełnić tej nauczycielce (porozumienie, aneks, itp.). Drugie pytanie czy jeżeli od 01.09.2012 r. pojawiła się możliwość zatrudnienia nauczycielki na pełny etat (zastępstwo za nieobecną nauczycielkę) to powinno to porozumienie obowiązywać do końca zajęć dydaktycznych (czyli do 27 czerwca 2013 r.) czy do końca roku szkolnego (czyli do 31 sierpnia 2013 r.) ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący chce połączyć zajęcia (muzyka,plastyka, technika) w klasach III i IV- czy nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej może uczyć tych przedmiotów w takim połączeniu, czy musi to prowadzić nauczyciel sztuki?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy urlopu proporcjonalnego pracownika niepedagogicznego. Pracownica obsługi zatrudniona była na czas określony do 31.08.2014. miała prawo do 18 dni urlopu wypoczynkowego. Z uwagi na to, że od września umowa będzie przedłużona, pracownicy do końca sierpnia udzielono urlop w ilości 21 dni. Ile urlopu proporcjonalnego należy wpisać na "informacje dla pracownika", czy 9 dni , czy pozostałe niewykorzystane 5 dni?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Sekretarz szkoły pracująca w mojej jednostce zdobyła odpowiednie kwalifikacje i przechodzi na etat nauczycielski w tej samej jednostce. W jaki sposób dokonać jej przeniesienia? Czy rozwiązać z nią umowę o pracę i zawrzeć nową - nauczycielską?Jak prawidłowo postąpić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w regulaminie przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego obowiązkiem dyrektora jest zapewnienie fartucha roboczego dla nauczycieli: plastyki, bibliotekarza, fizyki, biologii, techniki, przyrody, pomoc nauczyciela, n-la przedszkola, oddziału przedszkolnego w ramach prowadzenia z dziećmi zajęć plastycznych ?. Czy wiedząc, że nauczyciele uczący w/w przedmiotów nie korzystają z fartucha można w regulaminie nie wykazywać tych stanowisk ?. Czy w regulaminie można zamieścić informację, że we wszystkich salach lekcyjnych ww. przedmiotów będzie znajdował się fartuch roboczy, który w razie potrzeby wykorzystania na danej lekcji nauczycielowi ma służyć ?. Czy nauczyciel, który na piśmie zrzeka się przydziału odzieży roboczej dyrektor po mimo pisma ma obowiązek zakupu dla niego np. tego fartucha?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe