Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w przedszkolu publicznym może dyrektorem być menadżer mając wicedyrektora ds.pedagogicznych (nauczyciela z pełnymi kwalifikacjami do sprawowania nadzoru pedagogicznego). Kto na utworzenie takiego stanowiska wydaje zgodę;czy wystarczy odpowiedni zapis w statucie? Otrzymałam informację,że potrzebna jest opinia/zgoda Kuratorium Oświaty.
Kwestię opisaną w pytaniu reguluje ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Zgodnie z art. 36 ustawy, szkołą lub placówką kieruje nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu powierzono stanowisko dyrektora. Dyrektorem szkoły lub placówki może być również osoba niebędąca nauczycielem powołana na stanowisko dyrektora przez organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Osoba ta nie może sprawować nadzoru pedagogicznego. W przypadku powołania takiej osoby na stanowisko dyrektora nadzór pedagogiczny sprawuje nauczyciel zajmujący inne stanowisko kierownicze w szkole lub placówce.
Z powyższego przepisu wynika, że organ prowadzący może powowłać na stanowisko dyrektora przedszkola publicznego osobę niebędącą nauczycielem, ale wcześniej musi zasięgnąć opinii Kuratora Oświaty.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel zatrudniony w niepublicznej szkole przysposabiającej do zawodu dla niepełnosprawnych i intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym w klasie np. o profilu " kucharz" musi posiadać dodatkowe kwalifikacje zawodowe?
- Od września zatrudniliśmy katechetkę - nauczyciel kontraktowy. Z tego względu iż skierowanie z kurii dostała tylko na rok więc zawarliśmy z nią umowę o pracę na czas określony tak jak na skierowaniu z kurii do dnia 31.08.2015. W styczniu nauczycielka poinformowała nas, iż jest w ciąży. Termin porodu przewidziany jest na 12 czerwca 2015 r. Później chce wziąć roczny urlop macierzyński. Po macierzyńskim chciałaby wrócić do pracy, a my również chcielibyśmy z nią dalej współpracować jednak jak to teraz powinno wyglądać? Umowa do 31.08.2015 r. i co dalej? Na macierzyńskim zawierać z nią kolejną umowę i załatwiać misję z kurii? Czy po zakończeniu umowy ona przechodzi z macierzyńskim do ZUSu, a my musimy poszukać sobie kogoś innego na rok i w kolejnym roku dopiero znów ją zatrudnić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam w szkole trzech nauczycieli, którzy zastępują nauczycielkę przebywającą na urlopie macierzyńskim. Prowadzą oni zajęcia (mają zastępstwa) bez kwalifikacji. Zajęcia prowadzą od września br. Czy należy teraz napisać pismo do naszego Kuratora Oświaty z prośbą o pozwolenie na to, aby panie nadal prowadziły te lekcje, mimo iż nie mają kwalifikacji? Zastępstwo trwałoby jeszcze do końca marca. Nadmieniam, że przydzielił im zastępstwo dyrektor, który już nie pełni od 1 września 2012 r. funkcji dyrektora szkoły.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1) Nauczycielka otrzymała sanatorium w terminie 11.02.2014. - 04.03.2014. W tym czasie są ferie zimowe (17.02. - 02.03.2014.). Jednak 4 dni przed feriami i 2 dni po feriach nauczycielka ma przebywać w sanatorium. Na skierowaniu do sanatorium jest napisane, że nie może w tym czasie być na L-4. Jak więc dyrektor szkoły ma potraktować nieobecność przez 4 dni przed początkiem ferii i 2 dni po zakończeniu ferii? Nauczycielka nie chce wziąć urlopu bezpłatnego, liczy na zastępstwa koleżeńskie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może mieć godziny zastępcze w przypadku dłuższego zwolnienia nauczyciela? Dyrektor jest jedyną osobą, która ma kwalifikacje do prowadzenia przedmiotu. Czy te godziny powinny być płatne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe