Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w ramach ZFŚS można pokryć koszty cateringu związane z wigilią dla pracowników lub zakończeniem roku? Poniżej zamieszczam fragment Regulaminu ZFŚS:
Środki Funduszu przeznaczone są na następujące cele:
1. Dofinansowanie różnych form wypoczynku dla osób uprawnionych, w tym wypoczynku organizowanego we własnym zakresie.
2. Udział osób uprawnionych w imprezach kulturalnych, oświatowych, sportowych i rekreacyjnych, wycieczkach turystyczno-krajoznawczych organizowanych przez pracodawcę i inne podmioty.
3. Bezzwrotnej pomocy finansowej dla osób uprawnionych z tytułu zwiększonych wydatków np. na ogrzewanie, energię elektryczną, zakup opału.
4. Udzielanie pomocy finansowej w związku z przejściową trudną sytuacją rodzinną, osobistą i materialną.
5. Udzielanie zapomóg losowych – bezzwrotnej pomocy finansowej dla osób uprawnionych, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, życiowej i rodzinnej m.in.: (przewlekła choroba, operacja medyczna, zgon członka rodziny kradzież, powódź, pożar itp., inne nieprzewidziane nagłe zdarzenia losowe) po udokumentowaniu.
6. Dofinansowanie wypoczynku letniego lub zimowego dzieci osób uprawnionych.
7. Udzielanie pożyczek zwrotnych na cele mieszkaniowe.
Stosownie do art. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 923) zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przeznaczony jest m.in. na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu. Zgodnie z art. 2 pkt 1 działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalność kulturalno-oświatowa, sportowo-rekreacyjna, opieka nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialno-rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nie jest funduszem okolicznościowym. Z zasady środki funduszu nie powinny być przeznaczone na organizowanie imprez okolicznościowych takich jak wigilia pracownicza czy zakończenie roku szkolnego w zakładzie pracy jakim jest szkoła. Głównym celem funduszu jest pomoc socjalna na rzecz osób uprawnionych a kryterium decydującym o uzyskaniu świadczeń z funduszu jest sytuacja życiowa danej osoby uprawnionej. Tymczasem założeniem organizacji takich imprez jak wigilia czy spotkanie okolicznościowe jest to, że wszyscy uprawnieni korzystają w taki sam sposób z zorganizowanej przez pracodawcę imprezy.
Wydatkowanie środków z funduszu na imprezy dla pracowników zakładu pracy będzie możliwe, jeżeli impreza będzie miała charakter kulturowo-oświatowy lub sportowo-rekreacyjny. Połączenie imprezy wigilijnej z przedstawieniem albo połączenie imprezy kończącej rok z zawodami sportowymi czy rajdem turystycznym umożliwi prawidłowe wydatkowanie środków.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaka jest podstawa prawna do ustalenia obowiązków na poszczególnych stanowiskach pracowniczych np. kucharka, woźna, pracownik gospodarczy, intendentka? Gdzie można znaleźć jakieś wytyczne?
- Ile ważna jest ocena pracy nauczyciela, a ile ocena dorobku zawodowego nauczyciela, jaka jest podstawa prawna?
- Podczas zatrudnienia w naszej szkole nauczycielowi zawyżono staż pracy o 3 lata 9 miesięcy i 28 dni. Według obliczeń mojej poprzedniczki w lipcu tego roku powinien otrzymać nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. Pracownik został poinformowany o zaistniałej sytuacji. Wyżej wymieniona osoba doniosła zaświadczenie z urzędu pracy o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych. Zaliczono ten okres do stażu pracy i różnica zmniejszyła się do 2 lat 9 miesięcy i 28 dni. Nauczyciel ma dodatkową pracę od 2004 r. do dnia dzisiejszego: jest zatrudniony na umowę o pracę na 1/4 etatu we wspólnocie mieszkaniowej. Jego okresy pracy przedstawiają się następująco: 1) od 1986 r. do 1992 r. - zatrudnienia w szkołach (z mniejszymi przerwami), 2) od 1992 r. do 2004 r. - przerwa w zatrudnieniu, 3) od 2004 r. do dnia dzisiejszego praca we wspólnocie mieszkaniowej, 4) od 2007 r. do dnia dzisiejszego praca w szkołach (z mniejszymi przerwami). Czy pracownik ma prawo wystąpić do pracodawcy ze wspólnoty mieszkaniowej o wydanie świadectwa cząstkowego za okres, kiedy tylko był zatrudniony w spółdzielni mieszkaniowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przedszkola, który ukończył studia podyplomowe w zakresie pedagogika terapeutyczna i rewalidacja ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć z dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i jakiego typu mogą to być zajęcia (korekcyjno-kompensacyjne,terapeutyczne, rewalidacyjne) ? Czy od 1 września 2016r. nauką religii powinny być objęte tylko dzieci 6 -letnie realizujące obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego czy również dzieci 5-letnie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany od 2013 przebywał na urlopie wychowawczym od 1 września wraca do pracy w jakiej ilości należy się urlop uzupełniający za rok 2015 i 2016 po 56 dni ? Czy za wcześniejsze lata też ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe