Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Rok szkolny trwa od 1 września do 31.08, natomiast wszelkie zmiany organizacyjne można wprowadzać na podstawie decyzji organu prowadzącego podejmowanej do – w tym przypadku...

PORADA PRAWNA

20 listopada 2012 Prawo oświatowe

Czy w trakcie roku szkolonego można zlikwidować jedną klasę z powodu małej ilości uczniów w oddziałach na jednym poziomie i połączyć klasy?

Rok szkolny trwa od 1 września do 31.08, natomiast wszelkie zmiany organizacyjne można wprowadzać na podstawie decyzji organu prowadzącego podejmowanej do – w tym przypadku - 30.05,  roku poprzedzającego wprowadzanie zmian organizacyjnych.

Zgodnie rozporządzeniem MEN z 21.05.2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze zm.) szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji szkoły opracowany przez dyrektora do 30 kwietnia każdego roku, który z kolei zatwierdza organ prowadzący do 30 maja danego roku.

Zatem oddział mógłby zostać zlikwidowany z końcem roku szkolnego na podstawie arkusza na nowy rok szkolny. W projekcie arkuszu zamieszcza się m.in.: liczbę pracowników szkoły, ogólną liczbę godzin zajęć edukacyjnych finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący. Na jego podstawie dyrektor, z uwzględnieniem zasad zatrudniania i zwalniania pracowników szkoły oraz zasad ochrony zdrowia i higieny pracy, ustala tygodniowy rozkład zajęć określający organizację zajęć. Arkusz określa także liczbę oddziałów w szkole, zgodnie z założeniami przekazanymi przez organ prowadzący dyrektorowi przed sporządzeniem arkusza. Zatem liczba klas powinna być ustalona do 30 maja. Likwidacja klasy w trakcie trwania roku szkolnego oznacza konieczność dokonania zmian w arkuszu, a także zmian kadrowych zgodnie z Kartą Nauczyciela.

 

Podstawa prawna:

1) Ustawa o systemie oświaty z 7.09.1991 r. (ze zm.),

2) Karta Nauczyciela- ustawa z 26.01.1982 r. (ze zm.),

3) Rozporządzenie MEN z 21.05.2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze zm.).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT