Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Dla uczniów będących absolwentami gimnazjum i przyjętych do klas czteroletniego technikum prowadzi się księgę uczniów na podstawie § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji...

PORADA PRAWNA

22 sierpnia 2019 Nadzór pedagogiczny

Czy w związku z naborem do klasy pierwszej technikum uczniów po szkole podstawowej należy założyć dla nich nową Księgę uczniów? Czy protokoły Rady Pedagogicznej dot. klasyfikacji uczniów technikum i szkoły branżowej powinny stanowić oddzielne dokumenty, czy też mogą być zapisane pod tytułem zespołu szkół?

Dla uczniów będących absolwentami gimnazjum i przyjętych do klas czteroletniego technikum prowadzi się księgę uczniów na podstawie § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2014 r. poz. 1170 ze zm.) w zw. z art. 363 ustawy ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60 ze zm.). Natomiast do uczniów przyjętych do pięcioletniego technikum mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2017 r. poz. 1646 ze zm.). Obydwa rozporządzenia przewidują identyczne zasady dokonywania wpisów do księgi uczniów, w tym wymagają zachowania chronologii wpisów uczniów. Jednocześnie żadna regulacja PWuPO, ani cytowanych przepisów wykonawczych nie określa zasad wpisów do księgi uczniów w związku z tym, że na rok szkolny 2019/2020 zostali przyjęci do jednej szkoły uczniowie równocześnie do klas czteroletniego i do pięcioletniego technikum, w tym brak jest wyraźnego sformułowania o prowadzeniu dwóch ksiąg uczniów w jednej szkole. Z tego względu, że obydwa rozporządzenia wskazują, że szkoła prowadzi jedną księgę uczniów, do której wpisy są dokonywane chronologicznie i mają taką samą treść, można wnioskować, że raczej należałoby się opowiedzieć za wpisaniem uczniów wszystkich klas technikum do jednej księgi uczniów. Ponadto w razie prowadzenia dwóch ksiąg, początkowa numeracja z nowej księgi dla zreformowanej szkoły musiałaby się powielać z numeracją już istniejącej księgi dotychczasowej szkoły (co budziłoby wątpliwość co do przestrzegania chronologii wpisów), a także żaden przepis nie przewiduje trybu zamknięcia pierwszej księgi uczniów wraz z zakończeniem nauki przez klasy szkoły czteroletniej.
W zespole szkół, rady pedagogiczne szkół wchodzących w skład zespołu zachowują odrębność, zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm. Dlatego uczniów odrębnie klasyfikują poszczególne rady pedagogiczne – w szkole branżowej oraz w technikum; klasyfikacji nie dokonuje natomiast rada pedagogiczna zespołu szkół (art. 71 ust. 1 pkt 2 PO).
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT