Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 1791 § 1 kodeksu pracy, pracownica, nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie...

PORADA PRAWNA

24 lutego 2016 Kadry

Czy wg. nowych przepisów można rozdzielić urlop macierzyński i urlop rodzicielki tzn. pracownik najpierw składa wniosek o urlop macierzyński, a dopiero pod koniec urlopu chce się zadeklarować na jaki czas weźmie urlop rodzicielski (wstępnie na 24 tyg. rodzicielskiego) i jakie wówczas przysługuje mu wynagrodzenie? Tzn. 100% urlopu macierzyńskiego - w przypadku gdy początkowo decyduje się tylko na ten urlop, 21 dni przed upływem urlopu podstawowego może się starać o rodzicielski ( pierwsze 6 tyg. jest płacone 100%, a reszta 60%). Czy pracownik musi od razu zadeklarować się ile weźmie urlopu rodzicielskiego po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i jakie przysługuje mu wynagrodzenie jeżeli nie zamierza wykorzystać od początku całego urlopu rodzicielskiego (np. 24 ty. zamiast 32 tyg.?

Na podstawie art. 1791 § 1 kodeksu pracy, pracownica, nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie - o urlop ten mozna wnioskować też w późniejszym terminie. Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia (art.182 1c § 1). Zgodnie z art. 1821d § 1, urlop rodzicielski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Pracownik nie musi od razu deklarować, ile urlopu rodzicielskiego w sumie zamierza wykorzystać. Przysługuje mu urlop do 32 tygodni i moze wnioskować o niego w 4 częściach, z tym że zadna z tych części nie moze być krótsza niż 8 tygodni (z wyjątkiem pierwszej części, która w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni).


Wysokość zasiłku macierzyńskiego określa ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pienięznych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
- zasiłek macierzyński za okres tylko urlopu macierzyńskiego - 100% (art. 31 ust. 1)
- zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i pierwszych 6 tygodni rodzicielskiego - 100%, za pozostałe tygodnie urlopu rodzicielskiego - 60% (art. 31 ust. 1,2),
- zasiłek macierzyński w przypadku wykorzystywania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze (wniosek złozony od razu na cały ten okres) - 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego (art. 31 ust. 3 pkt.1).


 

 

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT