Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy wicedyrektorzy w szkołach (placówka feryjna) powinni podpisywać listę obecności? Czy jest jakaś podstawa prawna, która o tym mówi? Spotkałam się ze stanowiskiem, że niektóre organy prowadzące szkołę wprowadzają taki obowiązek. Czy jakiś przepis określa jak powinna wyglądać lista obecności dla pracowników niepedagogicznych? Czy powinna być imienna (jedna lista dla każdego pracownika) i przechowywana z kartami ewidencji czasu pracy. Czy może być to lista zbiorcza?
W samorządowych szkołach w przypadku wicedyrektorów będących nauczycielami nie prowadzi się dla nich listy obecności, ponieważ wszyscy nauczyciele w takich placówkach dokumentują obecność w pracy jedynie w zakresie zajęć prowadzonych z uczniami w dziennikach lekcyjnych lub w dziennikach innych zajęć – art. 42 ust. 7a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. W przypadku pracowników niepedagogicznych (w tym wicedyrektorów niebędących nauczycielami) obowiązujące przepisy nie określają sposobu prowadzenia list obecności. Zgodnie z art. 29 § 3 i art. 1041 § 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. sposób potwierdzania przybycia obecności w pracy (m.in. na liście obecności) określa regulamin pracy albo pracodawca, u którego nie obowiązuje regulamin pracy, czyli w praktyce dyrektor szkoły. W związku z tym od wewnętrznych regulacji danej szkoły zależy prowadzenie listy obecności zbiorczej lub indywidualnej, o ile w ogóle taki dokument jest w niej tworzony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo od 11 lutego 2013 do 28 czerwca na cały etat przysługuje świadczenie urlopowe i dofinansowanie do szkoleń lub podnoszenie kwalifikacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można wypłacać nadgodziny np. za 3 tygodnie z miesiąca bieżącego i za tydzień poprzedniego np. w lutym wypłacam za 1. tydzień stycznia i 3 tygodnie lutego. Czy można ostatni tydzień danego miesiąca przerzucić na kolejny miesiąc?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1.09.2021 r. zatrudnimy nauczyciela na 5/18, który pracuje w innej szkole, ale nienależącej do naszej gminy. Ten nauczyciel złożył inne świadectwa pracy na 9 lat. Czy powinniśmy żądać od niego informacji, gdzie pracuje i w jakim wymiarze, czy na podstawie złożonych świadectw pracy wypłacać dodatek stażowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany zatrudniony w naszej szkole w niepełnym wymiarze od 01.09.2006r. do nadal, wskazał nasza szkołę jako drugi zakład pracy. Podstawowym zatrudnieniem była praca jako nauczyciel w innej szkole od 01.01.1998r. W dniu 16.04.2018r. przedstawiła świadectwo pracy , że z dniem 31.12.2014r. rozwiązała umowę o pracę w podstawowym miejscu pracy. W naszej szkole do tej pory wysługę miała liczoną tylko z stażu pracy w naszej szkole tj. 11 lat pracy. Proszę o odpowiedź jaki staż pracy powinna na dzień dzisiejszy mieć nauczycielka i od kiedy jeżeli będzie zmiana wysługi lat należy Pani wyrównać.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, nauczycielka uczy języka polskiego w wymiarze9/18 etatu, równocześnie w tej samej szkole ma przydzielone 9 godzin tygodniowo zajęć rewalidacyjnych i nauczania indywidualnego (ma pełne kwalifikacje).Organ prowadzący stoi na stanowisku, że zajęć rewalidacyjnych i nauczania indywidualnego nie można włączyć do etatu i pracownicy należy wypłacać wynagrodzenie za zrealizowane zajęcia rewalidacyjne i nauczanie indywidualne jak za godziny ponadwymiarowe. Czy jest to zgodne z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe