Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy wszyscy pracownicy przedszkola niepublicznego mają obowiązek ukończyć szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej? Czy może to być 1-2 osoby przy 5 grupach przedszkolnych? Jaki dokument potwierdzi takie kwalifikacje?
Na podstawie § 21 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, Dz.U. z 2003 r. nr 6, poz. 69 ze zm. pracownicy podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Wymóg dotyczy więc przeszkolenia wszystkich, a nie tylko niektórych pracowników. Zgodnie z § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 października 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, Dz.U.z 2018 r., poz. 2140 dyrektor, w terminie do dnia 1 marca 2019 r., zapewni przeszkolenie pracowników niebędących nauczycielami w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Zgodnie z poprzednim brzmieniem § 21 rozporządzenia powołanego na wstępie, takie przeszkolenie musieli (i nadal muszą) posiadać wszyscy nauczyciele. O wyborze formy przeszkolenia i potwierdzenia jego odbycia (np. zaświadczeniem) decyduje dyrektor, ponieważ nie została ona określona w przepisach.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel świetlicy przebywa na zwolnieniu lekarskim, obecnie wyznaczam za niego zastępstwa. Jeśli przejdzie na urlop macierzyński, to mogę nadal kontynuować zastępstwa czy muszę przydzielić godziny ponadwymiarowe? Poproszę o podstawę prawną.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniamy osobę, na którą przez pierwszy rok pracy otrzymujemy refundację z PUP. Czy wynagrodzenie tej osoby możemy rozliczyć z dotacji, mimo że dostajemy refundację?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Mam w szkole ucznia realizującego obowiązek nauki w klasie IV w formie nauczania domowego i związane z tym problemy z dokumentacją. Czyli jak wypełnić świadectwo? Uczeń zalicza w formie egzaminu klasyfikacyjnego tylko podstawowe przedmioty realizowane w klasie IV, nie ma oceny zachowania. Co pisać w miejscu przeznaczonym na świadectwie na ocenę (kreskę, nieklasyfikowany), czy zrobić w uwagach wpis o nauczaniu domowym? Nie jestem też pewna, czy takiego ucznia wpisuje się do dziennika. Wiem, że może dostać świadectwo z paskiem, bo to znalazłam w rozporządzeniu.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma przyznane WDZWR z grupa 19 godz. Okazuje się, że na zajęcia będą uczęszczać tylko dziewczynki. Czy dyrektor ma prawo obniżyć liczę godz. z 19 na 14? Czy nauczyciel może rozbudować swój plan zajęć na przyznaną liczbę godzin? Proszę o podstawę prawną.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę prawną dotycząca dwóch kwestii:
1. Czy nauczyciel, który posiada wyższe wykształcenie magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym w dziedzinie nie związanej z informatyką, a posiada studia podyplomowe dające dodatkowe kwalifikacje z informatyki może uczyć przedmiotów zawodowych informatycznych w technikum informatycznym.
2. Czy nauczyciel posiadający wykształcenie wyższe zawodowe( inżynier automatyki i robotyki) z przygotowaniem pedagogicznym i studia podyplomowe z informatyki może również wykładać przedmioty zawodowe informatyczne w technikum informatycznym. Nadmieniam, że w 2006r. wizytator wyraził zgodę, aby nauczyciel mógł uczyć przedmiotów informatycznych w Liceum Profilowanym, uznając kwalifikacje nauczyciela za zbliżone.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe