Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy wypłacone równanie nauczycielowi do płacy minimalnej, będzie podlegać zwrotowi w przypadku wyrównania płacy w związku z podwyżkami nauczycieli?
Odpowiedź jest uzależniona od tego, czy pracodawca podejmie stosowne działania. W przepisach ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r., poz. 2207 z późn. zm.) nie ma regulacji, która by nakładała bezpośrednio na nauczyciela obowiązek zwrotu wyrównania do płacy minimalnej w związku z wypłatą za wsteczny okres wyrównania wynagrodzenia podwyższonego przez prawodawcę w przepisach wykonawczych. Natomiast pracodawca wypłacający podwyżkę będzie mógł ubiegać się o zwrot wyrównania do płacy minimalnej jako nienależnego świadczenia na podstawie art. 410 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r., poz. 1610 z późn. zm.), np. poprzez zwrócenie się do nauczyciela o dobrowolny zwrot tego wyrównania albo o wyrażenie na piśmie zgody na dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia nauczyciela (w tym z wyrównania wynagrodzenia), z czym wiązałby się dodatkowy obowiązek przestrzegania kwoty wolnej w miesiącu lub miesiącach dokonywania potrąceń z tytułu należności na rzecz pracodawcy w trybie art. 91 § 1 i § 2 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2023 r., poz. 1465). Ewentualnie gdyby nauczyciel dobrowolnie nie zwrócił wyrównania lub nie zgodził się na dokonywanie potrąceń, pracodawca będzie mógł dochodzić zwrotu w trybie powództwa o zapłatę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy niepubliczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna musi realizować zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesnego wspomagania rozwoju w okresie wakacji, a jeśli nie musi to czy należy się za okres wakacji wówczas jej dotacja?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak znowelizować statut szkoły podstawowej? Czy rada pedagogiczna ma prawo uchylić dotychczasowy i nadać nowy statut czy tylko znowelizować dotychczasowy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy od 1 września 2012 r. w zespole szkół może funkcjonować jednocześnie liceum ogólnokształcące i liceum ogólnokształcące dla dorosłych? Czy można otworzyć równocześnie klasę pierwszą i drugą w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych i w lliceum ogólnokształcącym?Nadmieniam, że obecnie kształcimy w LO, liceum uzupełniającym dla dorosłych, technikum, ZSZ oraz szkole policealnej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej nie uczęszczała na zajęcia lekcyjne - zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że podczas całego roku szkolnego jest w trakcie leczenia zabiegowego i długotrwałej rehabilitacji (leczenie rodzice zorganizowali poza granicami naszego kraju). Czy należy odnotować w dokumentacji szkolnej? Czy należy wyznaczyć egzaminy klasyfikacyjne?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Wprowadziliśmy dziennik elektroniczny. Czy można zróżnicować wagę ocen?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe