Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dlaczego w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych, kształcącym w formie zaocznej, nie można (zgodnie z zapisami obowiązującego rozporządzenia) prowadzić języka polskiego w zakresie rozszerzonym? Zanim otrzymam odpowiedź, że można, proszę policzyć godziny minimum. Zgodnie z rozporządzeniem na przedmioty obowiązkowe (lit. a) należy przeznaczyć 570 godz. w cyklu, na przedmioty rozszerzone i uzupełniające - 250 godz. Razem 820 godz. min. Z ust. 10 wynika 846 godz., czyli 26 godz. pozostaje do dyspozycji dyrektora (zgodnie z rozporządzeniem - na zwiększenie minimalnej liczby godzin). Przedmioty w zakresie rozszerzonym mają być 2; jeżeli wezmę język polski 125 godz. min. i jeden z przedmiotów typu historia , geografia..., również 125 godz., to zabraknie godzin na przedmioty uzupełniające - czyli tak nie można. Jeżeli wybiorę język polski 125 godz. i drugi przedmiot za 90 godz. (razem 215 godz.), to zostaje mi tylko 35 godz. (na jeden przedmiot uzupełniający). Ponieważ nie realizuję w takim układzie w zakresie rozszerzonym ani historii (ust. 4), ani geografii, biologii, chemii lub fizyki (ust. 5), powinnam wprowadzić 2 przedmioty uzupełniające - czyli brakuje mi 35 godz. W związku z powyższym, nie mogę założyć wprowadzenia przedmiotu rozszerzonego język polski (nawet jeżeli chciałabym skorzystać z godzin dyrektorskich - co jest niezgodne z przepisami - to i tak zabraknie mi 9 godzin).
Podstawa prawna:
1) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych,
2) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.
Język polski znajduje się wśród przedmiotów do wyboru z „rozszerzenia” podstawy programowej, może więc występować w ofercie przedmiotów proponowanych przez szkołę. Zgodnie z ust. 3 załącznika nr 12 rozporządzenia MEN z 7 lutego 2012 r. drugim przedmiotem z rozszerzenia musi być: historia, geografia, biologia, fizyka lub chemia.
Spośród tych przedmiotów słuchacz wybiera 2, co zobowiązuje go do uczęszczania dodatkowo na określony przedmiot uzupełniający. Zadaniem dyrektora szkoły będzie uzupełnienie ew. brakujących godzin- jak w przypadku sytuacji opisanej w pytaniu.
W związku z tym można zastosować rozwiązania:
1) wystąpienie do organu prowadzącego o zwiększenie brakujących liczby godzin zajęć edukacyjnych,
2) przeznaczenie godzin z dyspozycji dyrektora na zwiększenie brakujących liczby godzin.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel jest zatrudniony w szkole (placówka feryjna) od 01.09.2009 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Wymiar etatu podczas zatrudnienia zmieniał się i wynosił m.in. 9/18, 14/18, 10/20, 18/18. Nie był jednak nigdy niższy niż połowa etatu. Od 01.10.2021 r. do 31.08.2022r. ww. nauczyciel ma zwiększony etat, który wynosi 19/19 godz. Nauczyciel przebywał:
• od 03.01 do 24.07.2018 r. na zwolnieniu chorobowym;
• od 25.07.2018 r. do 23.07.2019 r. na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim.
Łącznie nauczyciel przebywał:
• na zwolnieniu lekarskim: 203 dni,
• na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim: 363 dni.
W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania:
1. Czy ww. nauczyciel, który jest zatrudniony w szkole podstawowej (placówka feryjna) od 01.09.2009 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy i ma od 1.10.2020 r. do 31.08.2022 r. zwiększony etat, tj. 19/19 godz., może ubiegać się w grudniu 2021 r. o urlop zdrowotny?
2. Czy nauczyciel w trakcie zwolnienia lekarskiego może ubiegać się o urlop zdrowotny?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń objęty edukacją domową nie przystępuje do klasyfikacji śródrocznej, zgodnie z przepisami prawa obowiązują go tylko roczne egzaminy klasyfikacyjne, dające podstawę promocji do następnej klasy lub ukończenia szkoły. Jak wykazywać go w sprawozdawczości po I półroczu-zaliczać do klasyfikowanych, uwzględniać w uchwale zatwierdzającej wyniki klasyfikacji szkoły?
- Podległy nauczyciel notorycznie uchyla się od hospitacji zajęć lekcyjnych,pomimo harmonogramu. Na zapowiedzianą hospitację nie przychodzi do pracy przedstawia tygodniowe L4. Niezapowiedzianą- uchyla się od przeprowadzenia lekcji.Jedna hospitacja tak wyglądała : Nauczyciel odmówił przeprowadzenia lekcji , siedział przy biurku 40 min.,panowała cisza, dyrektor czyli ja zajęłam ławkę na końcu, przyglądałam i przysłuchiwałam się ciszy, uczniowie pozostawieni bezczynnie coś szeptem mówili do siebie.W mojej ocenie- stan niedopuszczalny, porażka. Nauczyciel z 25 letnim stażem pracy zachowuje się niekompetentnie,kategorycznie odmówił prowadzenia lekcji w mojej obecności -Technika kl. V. Brak rozkładów nauczania ,wpisy do Dziennika lekcyjnego-chaos. Próbuje od trzech lat zobaczyć lekcję Tej nauczycielki. Wobec niemożności zamierzam wystawić negatywną ocenę pracy. Przygotowałam projekt oceny pracy, ale nie udało mi się uzyskać podpisu- nauczycielka przebywa na
L4 do dzisiaj. Jak powinnam dalej postąpić- czy wysłać listem poleconym projekt oceny? Dyrektor SP.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w sierpniu otrzymał awans zawodowy nauczyciela dyplomowanego Od 1 września 2010 będzie przebywał na urlopie na poratowanie zdrowia. Czy przysługuje mu awans zawodowy i podwyżka płac od 1 września 2010 r.
- Pytanie dotyczy powrotu ucznia zza granicy. Uczeń dwa lata realizował obowiązek szkolny w gimnazjum w Holandii. Trzecią klasę gimnazjum chce kontynuować w Polsce. W programach nauczania są duże rozbieżności. Uczeń w holenderskiej szkole nie miał kilku przedmiotów (chemii, geografii, języka niemieckiego, historii). Ma bardzo duże zaległości. Czy z przedmiotów, których tam nie realizował powinien zdawać egzaminy, czy zasady ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe