Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Wg mojej opinii, dyrektor nie posiada kompetencji, o których mowa w pytaniu ze względu na fakt, że dziecko nie mieszka w obwodzie szkoły, w związku z tym dyrektor nie...

PORADA PRAWNA

05 lipca 2017 Prawo oświatowe

Do dyrektora szkoły wpłynęło pismo w sprawie przyjęcia dziecka oraz wydania decyzji na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą – nauczanie domowe od roku szkolnego 2017/2018. Dziecko, którego sprawa dotyczy oraz matka dziecka nie są zameldowane ani nie zamieszkują w Polsce. Ojciec dziecka jest zameldowany u swoich rodziców w obwodzie szkoły. Obecnie dziecko wraz z rodzicami mieszka za granicą i tam do chwili obecnej pobierało naukę w angielskiej szkole. Rodzice chcą kontynuować naukę dziecka w formie nauczania domowego w Anglii ale według polskiej podstawy programowej. Rodzice złożyli wraz z wnioskiem: - opinię z niepublicznej poradni psychologiczno - pedagogicznej; - oświadczenie, że zapewnią dziecku warunki umożliwiające realizację podstawy programowej obowiązującej na danym etapie edukacyjnym; - zobowiązanie do przystępowania w każdym roku szkolnym przez dziecko do rocznych egzaminów kwalifikacyjnych. Nasze pytanie brzmi: - czy pan dyrektor ma obowiązek wydania w tym przypadku zezwolenia na przyjęcie oraz nauczanie domowe, gdy dziecko nie zamieszkuje w naszym województwie (Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r. poz 59) art.37 ; - czy ze względu na datę wpływu powyższego wniosku dostosować się tutaj do zapisu w podstawie prawnej (Ustawa z dnia 7 września 1991 r. – o systemie oświaty, Dz. U. z 2016 r., poz.35,64,195,668,1010) art.16 .

Wg mojej opinii, dyrektor nie posiada kompetencji, o których mowa w pytaniu ze względu na fakt, że dziecko nie mieszka w obwodzie szkoły, w związku z tym dyrektor nie kontroluje obowiązku szkolnego tego dziecka.W przypadku wątpliwości, proponuję zwrócić się z zapytaniem do właściwego kuratora oświaty, który jest organem sprawującym nadzór pedagogiczny nad szkołą, zatem organem właściwym do wydawania wiążących opinii w w/w sprawie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT