Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Do przedszkola uczęszcza dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność ruchową. Organ prowadzący wyraził zgodę na zatrudnienie do tego dziecka nauczyciela, w celu współorganizowania kształcenia specjalnego (nauczyciela wspomagającego). Z jakiego zakresu pedagogiki specjalnej powinien posiadać kwalifikacje ten nauczyciel?
Na podstawie § 7 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2017 r., poz. 1578) w przedszkolach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane m.in. ze względu na niepełnosprawność ruchową, za zgodą organu prowadzącego i zgodnie z zaleceniami z orzeczenia można zatrudnić dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych (tzw. nauczycieli wspomagających). Powołany przepis nie określa specjalności, jaką nauczyciel powinien ukończyć na pedagogice specjalnej, aby móc prowadzić zajęcia z uczniem z daną niepełnosprawnością. Ocena taka powinna zostać dokonana przez dyrektora pod kątem konkretnego dziecka. W praktyce często na stanowisku nauczyciela wspomagającego do pracy z dziećmi z niepełnosprawnością ruchową zatrudnia się nauczycieli z ukończoną pedagogiką terapeutyczną (leczniczą).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak prawidłowo wyliczyć liczbę dni opieki (art. 188 KP) proporcjonalnie do zatrudnienia. Proszę o zobrazowanie na przykładzie. Np pracownika administracyjnego pracującego na 0,8 etatu i nauczyciela pracującego na 10/18 etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi świetlicy, ktory posiada kwalifikacje z edukacji początkowej dyrektor wydzieli w kl. I i III wychowanie fizyczne w wymiarze 3 godzin w każdej klasie. Wizytator zakwestionował kwalifikacje tego nauczyciela do nauczania w-f. Czy miał rację? Zaznaczam, że nauczyciel edukacji początkowej na studiach realizował metodykę wychowania fizycznego.
- Wieloletni nauczyciel w swojej teczce aktowej posiada dużą ilość dokumentów nie ma miejsca na wpięcie nowych. Jak należy postępować w takim przypadku -założyć nową teczkę czy istnieją wytyczne, akty prawne regulujące takie sytuacje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica jest zatrudniona w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii na podstawie dwóch umów o pracę. Na stanowisku wychowawca grupy w wymiarze 1 etat i ma płaconą wysługę lat 20%. Od 1 września 2024 r. jest zatrudniona również w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii na drugą umowę na stanowisku kierownik grup w wymiarze ½ etatu. Czy przy drugiej umowie należy płacić wysługę lat również 20%.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik administracji z pozytywnym wynikiem COVID-19 może podczas izolacji świadczyć pracę zdalną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe