Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dot. przeniesienia pracownika niepedagogicznego szkoły. Z dniem 1 września 2017 r. gimnazjum zostanie włączone w struktury szkoły podstawowej (powstanie ośmioletnia szkoła podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi do wygaszenia). Zgodnie z Przepisami wprowadzającymi ustawę – Prawo oświatowe pracownicy niepedagogiczni gimnazjum staną się z mocy prawa pracownikami szkoły, do której zostanie włączone gimnazjum. Obecnie w obydwóch placówkach funkcjonują dwa analogiczne stanowiska: sekretarz szkoły i kierownik gospodarczy/ administracyjny. Wszyscy 4 pracownicy zatrudnieni są na umowę o pracę na czas nieokreślony, posiadają wyższe wykształcenie, ale różny staż pracy. Czy do czasu wygaszenia gimnazjum będą mogły funkcjonować równolegle dwa stanowiska sekretarza szkoły (ds. szkoły podstawowej i ds. oddziałów gimnazjalnych)? Czy w placówce mogą funkcjonować równolegle dwa stanowiska kierowników – np. kierownik gospodarczy i kierownik administracyjny? Czy dopuszczalne jest funkcjonowanie (w przypadku braku podstaw lub braku zgody organu do utworzenia 2 równoległych stanowisk kierowniczych) 2 zastępcy kierownika gospodarczego? Jeśli tak, to do jakiej grupy stanowisk zaliczyć należy takie stanowisko, jaka będzie kategoria zaszeregowania i czy należy się dodatek funkcyjny? Czy w związku z przekształceniem szkół istnieje rozwiązanie prawne umożliwiające przeniesienie pracownika zatrudnionego obecnie na stanowisku z grupy stanowisk pomocniczych (kier. gospodarczy – kat.XIII) na stanowisko z grupy stanowisk urzędniczych (gł. specjalista – kat.XII) bez konieczności przeprowadzenia naboru? (z sekretarza– kat.XII na specjalistę – kat.VIII)? Czy w związku z reorganizacją jednostki i koniecznością utworzenia dodatkowych stanowisk administracyjnych w szkole dyrektor może zmienić warunki zatrudnienia pracownikom obecnie zajmującym (na stanowisku sekretarza i kierownika) – przenieść ich na stanowiska (specjalisty i gł.specjalisty), w celu umożliwienia przeniesienia na zwolnione stanowiska (sekretarza i kierownika) pracowników przejmowanych z gimnazjum, bez naborów? Czy w odniesieniu do takich pracowników będzie miał zastosowania art. 23 u.p.s. dotyczący przeniesienia na inne stanowisko, czy przeniesienia takiego można dokonać na podstawie porozumienia zmieniającego (art. 353 1 KC)?
Obsadzenie dwóch osób na tym samym stanowisku niepedagogicznym jest uzależnione od potrzeb szkoły podstawowej oraz od zgody organu prowadzącego na ich finansowanie – nie obowiązuje formalny zakaz funkcjonowania dwóch sekretarzy szkoły oraz równolegle po dwóch kierowników (gospodarczego, administracyjnego). Utworzenie nowego stanowiska (np. zastępcy kierownika) i przeniesienie na nie dotychczasowego pracownika gimnazjum (np. kierownika) w związku z reorganizacją tej szkoły wymaga wprowadzenia w zmian w statucie szkoły podstawowej oraz dokonania zmiany warunków pracy w trybie porozumienia stron (art. 29 § 4 KP) lub bez zgody pracownika na podstawie art. 230 ust. 2 PWuPO w zw. z art. 23 i art. 12 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, Dz. U. z 2016 r., poz. 902, z obowiązkiem wypłaty dotychczasowego wynagrodzenia przez okres pierwszych 6 miesięcy, gdy wynagrodzenie na nowym stanowisku jest niższe od poprzedniego. Zgodnie z art. 12 w zw. z art. 22 UoPS na wolne stanowisko urzędnicze w szkole podstawowej bez naboru w związku z reformą oświaty nie może zostać przeniesiony pracownik pomocniczy i obsługi z dotychczasowego gimnazjum, ani szkoły podstawowej; przeniesienie bez konkursu dotyczy tylko osób które dotychczas zajmowały stanowiska kierownicze.
W razie utworzenia stanowiska zastępcy kierownika gospodarczego, pracownikowi może zostać przyznany dodatek funkcyjny (art. 36 ust. 4 UoPS), a stanowisko należy zaliczyć do stanowisk pomocniczych i obsługi z XIII kategorią zaszeregowania, analogicznie jak kierownika gospodarczego w jednostce oświatowej (część V tabeli H w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, Dz. U. z 2014 r., poz. 1786).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy jako dyrektor bursy mogę skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia i czy starosta może odmówić udzielenia urlopu?
- Proszę o pomoc w następującej sytuacji: w świetle art. 222 ust. 1 ustawy z dnia 14.12.2016 r. wprowadzającej ustawę Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60), nauczyciel zatrudniony na pełen etat ma obowiązek wystąpić do dyrektora podstawowego miejsca zatrudnienia o zgodę na dodatkowe zatrudnienie. Czy w świetle przywołanych przepisów placówka wsparcia dziennego - świetlica środowiskowa (prowadzona przez samorząd), która nie jest placówką oświatową - również wymaga takiej zgody?
- Nauczycielka zatrudniona na czas określony od 1.09.2018 r. do 31.08.2019 r. zaszła w ciążę i umowa została jej przedłożona do dnia porodu. Z jakiego trybu i podstawy prawnej rozwiązać umowę gdy urodzi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mgr historii może uczyć plastyki w klasach IV- VIIIszkoły podstawowej na podstawie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych nauczania w systemie blokowym w zakresie języka polskiego, historii z elementami WOS-u i kultury?
- W roku szkolnym 2015/2016 w grupie dzieci 5 letnich jest siedmioro dzieci 6- letnich odroczonych. Czy nauczyciele pracujący w tej grupie będą pracować 22 godziny tygodniowo czy 25 godzin tygodniowo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe