Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor bez konsultacji z RP,RR i SU zmienił czas rozpoczynania zajęć lekcyjnych w szkole? Żaden kolegialny organ nie wyraził zgody w tej kwestii.Co można zrobić w tej sprawie?
Żaden obowiązujący przepis, a w szczególności ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm. oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019 r. poz. 502) nie wymagają uprzedniego uzyskania przez dyrektora opinii ani tym bardziej zgody w sprawie określenia godziny rozpoczynania lub kończenia zajęć. Szkolne organy wymienione w pytaniu mogą takie zmiany niewiążąco zaopiniować zarówno przed, jak i po ich wprowadzeniu, na podstawie art. 70 ust. 2 pkt 1, art. 80 ust. 2 pkt 4, art. 85 ust. 5 PO, natomiast dyrektor do ich wdrożenia nie jest zobowiązany do zasięgnięcia najpierw opinii (tym bardziej uzyskania zgody), właśnie z tego względu, że nie istnieje podstawa prawna zobowiązująca dyrektora do ich uzyskania. Zgodnie z art. 110 ust. 4 PO tygodniowy rozkład zajęć ustala dyrektor na podstawie art. 110 ust. 4 PO i w tym zakresie nie został nałożony na niego wymóg współdziałania ze szkolnymi organami, czyli może działać samodzielnie. Natomiast w razie podjęcia przez organy szkolne uchwał negatywie opiniujących zmiany godzin zajęć lub nawet bez takiej opinii rada rodziców może ewentualnie zainicjować procedurę oceny pracy dyrektora, zgodnie z art. 6a ust. 1d pkt 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy etat nauczyciela wspomagającego w przedszkolnej grupie integracyjnej może być podzielony na dwóch nauczycieli? Uzupełniony etatem nauczyciela wychowania przedszkolnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący szkołę tworzy na bazie obiektów sportowych szkoły Powiatowe Centrum Sportu. Opiekę nad obiektami(kryta pływalnia, Hala sportowa, kompleks boisk) sprawuje obecnie 20 pracowników obsługi( ratownicy wodni, konserwatorzy, szatniarze) i jeden kierownik obiektów sportowych(stanowisko urzędnicze). Kierownika obiektów sportowych dyr. szkoły na mocy porozumienia z nowym dyr.( wyłonienie będzie w grudniu br,) może przenieść. Jak prawo nakazuje postępować z pracownikami obsługi. Czy muszę zachować okres 3 miesięcy na wypowiedzenie (wszyscy mają duży staż pracy? Kiedy pracowników muszę poinformować o powstaniu PCS( jest ich 20).Żaden pracownik nie należy do związków zawodowych.
Proszę o pomoc prawną i praktyczną. Dziękuje
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy jeśli zajęcia rehabilitacyjne prowadzone w ramach rewalidacji odbywają się po godzinie 13 {a Niepubliczny Punkt Przedszkolny jest czynny w godzinach8-13}to można rozliczyć je z subwencji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy we wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola muszą być podpisy obojga rodziców, czy wystarczy tylko jednego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Policjanci za dwukrotne pobicie przez nauczyciela złożyli do prokuratury skargę. Nauczyciel też pobił ratownika w krytej pływalni należącej do szkoły (powyższe zdarzenia miały miejsce w ciągu 4 dni w sierpniu 2021 r). Za powyższe uchybienia godności nauczyciela biegli psychiatrzy orzekli niepoczytalność nauczyciela, a sąd uniewinnił i zalecił dalsze otwarte leczenie psychiatryczne. Komisja dyscyplinarna dla nauczycieli też uniewinniła nauczyciela. Dodam, że nauczyciel przebywał w ostatnim roku szkolnym w szpitalu psychiatrycznym i był od września odsunięty od pracy przez dyr. szkoły. Czy nauczyciel leczący się psychiatrycznie i mający niepoczytalność może pracować w szkole z młodzieżą? Proszę o wskazanie skutecznego kierunku działań mającego szczególnie na celu bezpieczeństwo uczących się uczniów oraz pracowników szkoły.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe