Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor MOS z dniem 31 sierpnia 2022 r. przeszedł na emeryturę i stosunek pracy został rozwiązany. Od 20 września 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r. został zatrudniony na stanowisku kierownika grup. Czy w takiej sytuacji do umowy na stanowisku kierownika zatrudnionemu od 20 września 2022 r. również należy wypłacić trzynastą pensję za rok 2022 w roku 2023?
Tak, okres ten jest uwzględniany do wyliczenia trzynastej pensji, tym bardziej, że pracodawca się nie zmienił.
Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Wyjątek od tej zasady stanowi m.in. przypadek, gdy z nauczycielem nawiązano stosunek pracy w ciągu roku kalendarzowego zgodnie z organizacją pracy szkoły, a także, gdy korzystał on w ciągu roku z urlopu dla poratowania zdrowia.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
Przy obliczaniu "trzynastki" nie uwzględnia się:
1) wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
2) wynagrodzenia za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
3) wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop dla nauczyciela zatrudnionego od 1 września 2015 do 30 czerwca 2015 r. (czy będzie to 56 dni - 14 dni okres ferii) czy pozostałe 4 dni w czerwcu do końca miesiąca mogę odjąć i uznać, że nauczyciel wykorzystał urlop i wypłacić ekwiwalent za 38 dni ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wicedyrektor szkoły ponadgimnazjalnej został delegowany na dwudniowe szkolenie w sobotę i niedzielę. Czy osobie na stanowisku kierowniczym (zastępca dyrektora) przysługują 2 inne dni wolne za pracę w sobotę i niedzielę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W ośrodku socjoterapii jest kierowca, który ma ponad 60 lat, jest w okresie ochronnym. W ostatnim czasie skończyły się Panu badania okresowe. Otrzymał skierowanie do lekarza, z którym ośrodek ma podpisaną umowę. Kilka dni później otrzymałam orzeczenie o przydatności do wykonywanego zawodu, jednak od innego lekarza niż ten z którym podpisałam umowę. Kierowca tłumaczył, iż lepiej mu pasowało terminami własnie trafić do tego lekarza. Zastanawiam się czy orzeczenie, od lekarza, z którym nie ma placówka podpisanej umowy jest równie ważne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracował w szkole A (podstawowe miejsce pracy) od 01.09.1993 r. do 24.11.1998 r., a od 01.12.1997 r. do 30.06.1999 r. dodatkowo w szkole B. Okresy te pokrywają się tylko częściowo, tj. od 01.12.1997 r. do 24.11.1998 r. Czy można okres pracy w szkole B „rozdzielić” na 2 części, tzn. od 01.12.1997 r. do 24.11.1998 r. i tę część zaliczyć do stażu w dodatkowym miejscu pracy, zaś drugą część od 25.11.1998 r. do 30.06.1999 r. doliczyć do okresu pracy w szkole A, dzięki czemu nauczyciel miałby w podstawowym miejscu pracy staż 5 lat 10 miesięcy, a w dodatkowym 11 miesięcy 24 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 lipca br. przebywam na rocznym urlopie zdrowotnym. W bieżącym roku szkolnym miałam godziny ponadwymiarowe. Ze względu na fakt, że od lipca br. jestem na urlopie zdrowotnym, nie otrzymałam średniej urlopowej wakacyjnej, ponieważ nie przebywam na urlopie wypoczynkowym. Moje pytanie dotyczy faktu, czy po zakończeniu urlopu zdrowotnego otrzymam średnią urlopową z tego roku szkolnego (2019/2020)? Czy też ta średnia urlopowa przepadnie? Czy też może w lipcu przyszłego roku naliczą mi średnią urlopową z danego roku szkolnego (2020/2021) i będzie się wtedy odnosiła tylko do etatu? W KN przeczytałam, że średnia urlopowa jest liczona z godzin ponadwymiarowych w danym roku szkolnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe