Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W opisanym przypadku ustępujący dyrektor nie musi – tzn. może, ale nie musi – odwołać wicedyrektora. Obowiązujące przepisy nie określają okresu, na jaki może być...

PORADA PRAWNA

Dyrektor powołał wicedyrektora. Z powodu trudnej sytuacji osobistej dyrektor jest zmuszony złożyć rezygnację ze stanowiska. Czy w takiej sytuacji dyrektor powinien odwołać wicedyrektora, który ma powołanie na dwa lata, a sam nie wyraża woli rezygnacji? Czy nowy dyrektor będzie mógł odwołać wicedyrektora?

W opisanym przypadku ustępujący dyrektor nie musi – tzn. może, ale nie musi – odwołać wicedyrektora. Obowiązujące przepisy nie określają okresu, na jaki może być powołany wicedyrektor, pozostawiając w tym zakresie swobodę dyrektorowi. Dobrym obyczajem jest powoływanie nauczycieli na stanowiska kierownicze na okres nie dłuższy niż kadencja dyrektora lub np. na rok.Dyrektor powołuje stanowisko wicedyrektora

Kwestię odwołania wicedyrektora reguluje art. 38 ustawy o systemie oświaty. W szkole, w której zgodnie z ramowym statutem może być utworzone stanowisko wicedyrektora i inne stanowiska kierownicze, powierzenia tych stanowisk i odwołania z nich dokonuje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej.

W jakiej sytuacji można odwołać wicedyrektora?

Organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole, w tym przypadku dyrektor szkoły, ma uprawniani, by obligatoryjnie odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:

  • złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem;
  • ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 34a ust. 2 ustawy w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli - bez wypowiedzenia;
  • złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny odpowiedniego wniosku;
  • w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty można odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
Odwołanie ze stanowiska wicedyrektora jest decyzją wyłącznie dyrektora szkoły, który powinien mieć jedynie opinię organów wymienionych w art. 37 ustawy.

Nowy dyrektor może odwołać wicedyrektora

Nowy dyrektor powinien mieć możliwość wybrania sobie współpracowników. Postępowanie nowego dyrektora w kwestii odwołania wicedyrektora powinno zależeć od przyczyny odwołania wicedyrektora. Nie ma problemu jeżeli zaistnieją przesłanki obligatoryjnego odwołania ze stanowiska (art. 38 ust. 1 pkt 1 ustawy).

Odwołanie wicedyrektora w szczególnie uzasadnionym przypadku

W opisanym jednak przypadku okolicznością umożliwiającą odwołanie może być jedynie wyżej wymieniony przypadek szczególnie uzasadnionym (art. 38 ust.1 pkt 2 ustawy). Bezwzględnie musi istnieć powód odwołania, który dałoby się zakwalifikować, jako taki przypadek.

Odwołanie wymaga uzasadnienia

Odwołanie wicedyrektora w przypadku szczególnie uzasadnionym jest trudne, ponieważ wymaga dokładnego i szczegółowego uzasadnienia. Przepisy nie rozstrzygają, jakie sytuacje należy uznać, jako przypadki szczególnie uzasadnione, dlatego jednoznaczne wskazanie powodów, które uzasadniałyby takie działanie jest kłopotliwe.

Najczęściej podawane powody to:

  • utrata zaufania;
  • źle układająca się współpraca.
Warto podkreślić, że w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego nawet źle układająca się współpraca nie stanowi szczególnie uzasadnionego przypadku, jeśli nie wystąpiły jednocześnie poważne błędy lub zaniedbania ze strony wicedyrektora.

Konsekwencje odwołania niezgodnie z prawem

Jeśli dyrektor zdecyduje się odwołać wicedyrektora, jako przyczynę podając przypadek szczególnie uzasadniony, i odwołanie zostanie uznane za niezgodne z przepisami, musi liczyć się z konsekwencjami:

  • sąd może uznać odwołanie wicedyrektora za wadliwe, ale będzie ono skuteczne – co oznacza to, że wicedyrektor zostanie usunięty ze stanowiska, ale nadal pozostanie w nauczycielskim stosunku pracy ze szkołą; sąd może w takiej sytuacji przyznać odwołanemu wicedyrektorowi odszkodowanie za niezgodne z prawem odwołanie ze stanowiska w wysokości obejmującej dodatek funkcyjny za okres trzech miesięcy (art. 45 § 2 i art. 471 Kodeksu pracy);
  • organ prowadzący może wobec dyrektora wyciągnąć konsekwencje służbowe - w szczególności, jeśli okaże się, że odwołany wicedyrektor zgłosi roszczenie o odszkodowanie.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT