Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor szkoły chce zrezygnować ze swojej funkcji w maju 2017r. Ma uprawnienia do prowadzenia zajęć WF-u. W szkole jest jeszcze 1 nauczyciel WF-u/radny powiatowy i członek zarządu ZNP/. Od 1.09.2017r. będzie tylko 20 godzin tego przedmiotu. Którego n-la WF-u odchodzący dyrektor ma zaplanować w arkuszu organizacyjnym na r. szk. 2017/2018. Jeżeli ma zostać nauczyciel "chroniony" to dyrektor chce skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego i z odprawy 9 miesięcznej/zmniejszenie liczby oddziałów/. Czy ewentualna odprawa będzie naliczana na podstawie poborów dyrektora przed 1.09.2017r.?
Zwolnienie nauczyciela objętego ochroną związkową bez zgody zarządu ZNP będzie skutkowało rozwiązaniem stosunku pracy, ale w sposób wadliwy, co w przyszłości – na wypadek odwołania się przez nauczyciela do sądu pracy – może skutkować m.in. przywróceniem do pracy lub zasądzeniem odszkodowania (art. 32 ust. 1 pkt 1 UoZZ, art. 45 KP). Wybór jednego z nauczycieli do zwolnienia w związku ze zmianami organizacyjnymi (art. 20 ust. 1 pkt 2 KN) powinien uwzględniać obiektywne okoliczności: stopień awansu zawodowego, wykształcenie, uzupełnianie kwalifikacji w inny sposób, ocenę pracy formalną oraz bieżącą, a nawet sytuację życiową (w tym alternatywne źródło dochodu, osoby na utrzymaniu, itp.), a okoliczności te nie zostały w pytaniu, stąd nie można wskazać osoby do zwolnienia. W przypadku odejścia ze szkoły dotychczasowego dyrektora, podstawę odprawy emerytalno – rentowej z art. 87 KN oraz z art. 20 ust. 2 KN będzie stanowiło ostatnio pobierane wynagrodzenie w pierwszym przypadku liczone jak ekwiwalent za urlop, w drugim – zasadnicze.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie dodatki przysługują pracownikom samorządowym (nie nauczycielom) za pracę w niedzielę zgodnie z umową (nie są to nadgodziny)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły od 1 września 2019 r. przestanie pełnić swoją funkcję i będzie zajmował wyłącznie stanowisko nauczyciela placówki feryjnej tj. z prawem do 56 dni urlopu w skali roku. Jak rozliczyć jego urlop wypoczynkowy za ten rok? Dyrektor wykorzystał w tym roku 29 dni urlopu. Czy należy udzielić urlopu dyrektorskiego w wymiarze do 35 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele wygaszanego gimnazjum zatrudnieni przez mianowanie mogą wnioskować do dyrektora szkoły podstawowej o przeniesienie, jeżeli w arkuszu organizacyjnym tejże szkoły na rok 2019/20 przewidziano dla nich np. 10/18, 12/18 etatu z możliwością uzupełnienia etatu w innej szkole podstawowej? Czy może powinno się z nimi rozwiązać umowę, wypłacić 6 - miesięczną odprawę i dopiero potem zatrudnić w szkole podstawowej? (wygaszane gimnazjum i szkoła podstawowa to oddzielne jednostki organizacyjne w tej samej gminie).
- Dyrektor szkoły rozpoczynając swoją 5. letnią kadencję, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej i Organu Prowadzącego powołał wicedyrektora na okres 3 lat. Prosząc o opinię, nie informował Rady Pedagogicznej o okresie, na który zamierza powołać wicedyrektora. Czy konieczna jest ponowna opinia Rady Pedagogicznej, jeśli dyrektor chciałby przedłużyć wicedyrektorowi okres pełnienia funkcji o kolejne dwa lata, czyli do końca swojej kadencji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na urlopie macierzyńskim od 03.06.2017 do 02.06.2018 r. Czy po powrocie z urlopu ma prawo do urlopu wypoczynkowego i w jakim wymiarze. Nauczyciel zatrudniony jest na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe