Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzieci realizujące klasę I i II szkoły podstawowej w formie nauczania domowego zdają egzamin klasyfikacyjny.W jakiej formie? Czy z wszystkich obszarów edukacji (plastyka, muzyka itp.)? Proszę o podanie procedury.
Spełnianie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego poza przedszkolem oraz obowiązku szkolnego poza szkołą. Na wniosek rodziców dyrektor odpowiednio publicznego lub niepublicznego przedszkola, szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej, do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić, w drodze decyzji, na spełnianie przez dziecko odpowiednio obowiązku, o którym mowa wyżej, poza przedszkolem, oddziałem przedszkolnym w szkole podstawowej lub inną formą wychowania przedszkolnego i obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. Zezwolenie może być wydane przed rozpoczęciem roku szkolnego albo w trakcie roku szkolnego, jeżeli: 1) przedszkole, szkoła podstawowa lub szkoła ponadpodstawowa, do której dziecko zostało przyjęte, znajduje się na terenie województwa, w którym zamieszkuje dziecko; 2) do wniosku o wydanie zezwolenia dołączono: a) opinię publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, b) oświadczenie rodziców o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej obowiązującej na danym etapie edukacyjnym, c) zobowiązanie rodziców do przystępowania w każdym roku szkolnym przez dziecko spełniające obowiązek szkolny lub obowiązek nauki do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. (Przepisów ust. 2 pkt 1 i pkt 2 lit. a i c nie stosuje się w przypadku wydawania zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, dla dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym).
Uczeń spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą uzyskuje roczne oceny klasyfikacyjne na podstawie rocznych egzaminów klasyfikacyjnych z zakresu części podstawy programowej obowiązującej na danym etapie edukacyjnym, uzgodnionej na dany rok szkolny z dyrektorem szkoły. Egzaminy klasyfikacyjne są przeprowadzane przez szkołę, której dyrektor zezwolił na spełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. Uczniowi takiemu nie ustala się oceny zachowania. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się zgodnie z art. 44l ustawy o systemie oświaty i przepisami wydanymi na podstawie art. 44zb ustawy o systemie oświaty. Roczna i końcowa klasyfikacja ucznia spełniającego obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą odbywa się zgodnie z przepisami rozdziału 3a ustawy o systemie oświaty. Uczeń spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą, a także rodzic takiego ucznia, może korzystać ze wsparcia szkoły, której dyrektor wydał zezwolenie, obejmującego: 1) prawo uczestniczenia w szkole w zajęciach, 2) zapewnienie dostępu do: a) podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych, oraz b) pomocy dydaktycznych służących realizacji podstawy programowej znajdujących się w zasobach szkoły - w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły; 3) udział w konsultacjach umożliwiających przygotowanie do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. Egzamin ten przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych, a w szkole policealnej – semestralnych, zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w w/w terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły. Oznacza to, że dyrektor wydając zezwolenie na spełnianie obowiązku poza szkołą ustala szczegółowe warunki dotyczące także przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego.
Podstawa prawna: 1. USTAWA z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (ze zm.), w szczególności art. 37.2. USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.), w szczególności art. 44l.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o wzór statutu w internacie/bursie wg nowych zmian w ustawie o systemie Oświaty
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy na wniosek rodzica pięcioletnie dziecko może rozpocząć naukę w klasie pierwszej?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przedszkolu niepublicznym w okresie dyżuru wakacyjnego powinna być realizowana podstawa programowa?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Po raz pierwszy weszłam na Państwa stronę i dokument, który otworzyłam (statut z obowiązującą datą od 1 września 2015)zawiera zbyt dużo błędów. Na takim wzorze nie można się opierać. Chcę zwrócić przede wszystkim uwagę na kompetencje rady pedagogicznej, które nie są spójne z art. 41 ustawy o systemie oświaty. Znalazłam też inne mniejszej wagi błędy - moim zdaniem nie dopuszczalne w dokumencie wzorcowym. Co do przykładowych planów nadzoru pedagogicznego mam też wiele wątpliwości. Pozdrawiam Zespół Redakcyjny i sugeruję większą wnikliwość w stosowaniu przepisów prawa do tworzenia dokumentacji.
Pozdrawiam Anna Sołowiej
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jako nowy dyrektor placówki mam poważny dylemat. Chciałam poprawić statut szkoły i napotkałam na problem: czy Zespół Szkół w skład którego wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum powinien mieć jeden statut czy cztery, dla każdej placówki oddzielnie i jeden wspólny dla zespołu. Dodam że każda placówka powstała w innym roku i wtedy miała nadany ramowy statut przez organ prowadzący. Zespół został utworzony w 2000 r. i wtedy organ prowadzący nadał statut zespołowi szkół. Następnie w 2004 r. w skład zespołu włączono przedszkole. Bardzo proszę o fachową poradę popartą przepisami prawnymi. Wiem, że obecnie obowiązujące rozporządzenie o ramowych statutach ma być zmienione. Czy w nowym będzie coś na temat statutu zespołu szkół?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe