Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień dobry, moje pytanie będzie dotyczyło odpłatności za godziny uciążliwe. Mam ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym + sprzężenia. Chłopiec ten uczęszcza do klasy 4, ma nauczyciela współorganizującego kształcenie. Realizuje inną postawę programowa. Czy powinnam wypłacać dodatek za warunki uciążliwe. Jeśli tak, to komu- nauczycielom uczącym w oddziale, nauczycielowi współorganizującemu kształcenie? Bardzo proszę o poradę.
Zgodnie z art. 34 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 984 z późn. zm.) nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych warunkach przysługuje z tego tytułu dodatek za warunki pracy.
Zamknięty katalog prac prac wykonywanych w warunkach trudnych i uciążliwych, stanowiących podstawę do przyznania z tego tytułu dodatku, wymienia § 8 i § 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31.01.2005 r.w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy(Dz.U. z 2014 r. poz. 416 ze zm). Nie zawiera on prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych lub wychowawczych w oddziale ogólnodostępnym lub integracyjnym, do którego uczęszcza dziecko z orzeczeniem oo potrzebie kształcenia specjalnego, ani też prowadzenia zajęć przez nauczyciela posiadającego kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnionego dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych. Nauczyciel o którym mowa w pytaniu i tzw. nauczyciel wspomagający nie są więc uprawnieni do dodatku za warunki pracy trudne ani uciążliwe. Ponadto w obowiązującym stanie prawnym nauczycielom nie przysługuje dodatek za"szczególne"warunki pracy
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej ukończył 2 semestry studiów podyplomowych z filologii polskiej. Czy ma uprawnienia do nauczania języka polskiego?
- Czy mogę w gimnazjum zatrudnić nauczyciela z licencjatem z wychowania fizycznego? Czy są to wystarczające kwalifikacje?
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na cały etat, w tym realizującemu 8 godzin wychowania fizycznego przysługuje odzież sportowa?
- Nauczyciel przyjęty ponownie w naszej szkole ma badania wstępne z tamtego roku ważne do 29 października 2022 (termin badania okresowego) Czy w dobie zagrożenia epidemiologicznego mamy obowiązek wysłać go na badania okresowe? Czy te badania wstępne na obecną chwilę zachowują swoją ważność i nauczyciel będzie musiał je wykonać w terminie 180 dni od odwołania zagrożenia w Polsce?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli nauczyciel w dniu szkolenia, które odbywa się o godz.16.00 pracuje planowo od 12.00 do 16.00, to czy powinno się mu umożliwić pracę w godzinach rannych czyli zamienić godziny pracy z drugim nauczycielem, czy należy zwolnić nauczyciela z całego dnia pracy ponieważ o godz. 12.30 musi wyjechać aby dotrzeć na miejsce szkolenia? Jeżeli nauczyciel w dniu szkolenia, które odbywa się o godz. 16.00 pracuje planowo od godz. 7.00 do 15.30 i realizuje tygodniowo 3 planowe nadgodziny tygodniowo, które zgodnie z uchwałą rady miejskiej są rozliczne proporcjonalnie każdego dnia tygodnia, to czy zwalniając nauczyciela o godz.12.30 na szkolenie liczę mu nadgodziny planowe, czy potrącam tyle ile faktycznie zwalniam- czyli 3, tym bardziej, że za nieobecnego nauczyciela muszę innemu nauczycielowi przydzielić nadgodziny doraźne?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe