Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień dobry, w jaki sposób można ukarać nauczyciela, który okłamał dyrekcję, był w posiadaniu sprzętu (laptop) bez wiedzy i zgody dyrekcji (brak umowy użyczenia sprzętu). Nauczyciel pytany czy posiada laptop na samym początku powiedział, że nie. Twierdził, że zostawił go w sekretariacie. Nikt tego faktu nie potwierdził. Sprawa została zgłoszona na policję jako zaginięcie sprzętu. Po 3 dniach od zgłoszenia sprawy na policję nauczyciel zwrócił sprzęt. Laptop okazało się, że był w domu nauczyciela, sprzęt został sformatowany, wgrany inny system niż był. Usunięto również Microsoft Office, który był wgrany na laptopie. Z laptopa zostały również usunięte dokumenty nauczycieli, którzy korzystali na co dzień podczas zajęć. Policja odmówiła ukarania nauczyciela, ponieważ czyn nie zawiera znamion wykroczenia. W związku z tym jak można ukarać nauczyciela za zaistniałą sytuację? Proszę o niepublikowanie pytania. pozdrawiam serdecznie dyrektor szkoły
W przypadku, gdy regulamin pracy albo inne wewnętrzne regulacje danej szkoły określają zasady korzystania ze służbowego sprzętu i któraś z nich została naruszona, nauczycielowi można wymierzyć karę porządkową upomnienia lub nagany, po uprzednim wysłuchaniu – odebraniu wyjaśnień nauczyciela, zgodnie z art. 75 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 w zw. z art. 108 § 1 w zw. z art. 104 § 1 i art. 109 § 2 KP. Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia przez dyrektora wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Jeśli ponad 2 tygodnie temu dyrektor dowiedział się o zachowaniu naruszającym ustaloną wewnętrzną organizację pracy, nie jest uprawniony do ukarania nauczyciela karą porządkową. Taka możliwość nie istnieje, gdy nauczyciel nie naruszył postanowienia regulaminu pracy lub innego obowiązującego regulaminu, procedury lub zarządzenia dyrektora dotyczącego korzystania ze służbowego sprzętu.
Ponadto możliwe jest rozważenie zachowania nauczyciela jako uchybienie godności zawodu nauczyciela, w tym niewłaściwe postępowanie ze szkolnym mieniem oraz wobec dyrektora jako przełożonego służbowego. Z takiej przyczyny dyrektor nie może samodzielnie ukarać nauczyciela karą dyscyplinarną, natomiast może zwrócić się do wojewody o rozważenie polecenia rzecznikowi dyscyplinarnemu wszczęcia postępowania dyscyplinarnego (art. 75 ust. 1, art. 83 ust. 1 i art. 85 ust. 1 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Sprawa dotyczy szkoły ponadgimnazjalnej. W bliskim sąsiedztwie szkoły jest sklep do którego uczniowie w trakcie przerw wychodzą po zakup drugiego śniadania. Kto odpowiada za bezpieczeństwo ucznia, który w trakcie przerwy opuszcza teren szkoły? Czy dyrektor szkoły może zobowiązać nauczyciela do przerw na zewnątrz budynku szkoły w każdych warunkach (lato, zima, deszcz itp.)?
- Czy nauczyciel prowadzący np. zajęcia świetlicowe realizując zastępstwa doraźne w edukacji wczesnoszkolnej realizuje podstawę programową, tzn, czy zachowujemy ciągłość liczenia godzin z poszczególnych edukacji (np. zajęcia komputerowe, muzyczne) zgodnie z rozporządzeniem o ramowych planach nauczania?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Stowarzyszenie prowadzące niepubliczną szkołę podstawową i niepubliczne przedszkole chce założyć fundusz socjalny dla zatrudnionych nauczycieli. Czy pieniądze przekazywane na fundusz mogą pochodzić z subwencji otrzymywanej przez placówki oświatowe?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Uczeń klasy II gimnazjum na koniec roku szkolnego otrzymał ocenę niedostateczną. W sierpniu zdawał egzamin poprawkowy. Jaką ocenę należy wpisać w arkuszu ocen przy nazwie przedmiotu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób zaopiniować arkusz organizacyjny szkoły? Czy rozesłać arkusz wszystkim nauczycielom? W jaki sposób poprosić o opinię związków?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe