Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień dobry! Zatrudniałam nauczycielkę na umowę do 31 sierpnia 2011 r. Chcę jej przedłużyć umowę. Nauczycielka przybywa na urlopie macierzyńskim do 19.09.2011 r. Z jaką datą mam zawierać nową umowę? Czy należy jej się urlop wypoczynkowy?
Nowa umowa po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, czyli z datą 20 września 2011 r. Urlop wypoczynkowy jej się nie należy, ponieważ umowa skończyła się w trakcie urlopu macierzyńskiego. Powinna Pani wypłacić nauczycielce ekwiwalent za niewykorzystany urlop lub zawrzeć z nauczycielką porozumienie w sprawie wykorzystania urlopu po zawarciu nowej umowy.
Art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela
W razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 1, a nie więcej niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 3.
Art. 171. § 1. Kodeksu pracy
W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z
powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent
pieniężny.
§ 2. (skreślony)
§ 3. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, o którym mowa w §
1, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kontraktowy z wykształceniem wyższym magisterskim został zatrudniony w szkole na 16/18 etatu od dnia 04.09.2018 r. Jak wyliczyć wynagrodzenie zasadnicze tego nauczyciela w niepełnym miesiącu?
- Jak należy zapłacić za zastępstwo za nieobecnego n-la,gdy: - n-l realizuje na zastępstwie swój przedmiot, - n-l przedmiotowiec realizuje godzinę zgodnie z podstawą programowa? Czy tylko 2 przypadek traktujemy jako zastępstwo? Proszę o podstawę prawną
- Nauczyciel rozpoczął staż na nauczyciela mianowanego 1 września 2013r. 1 września 2015 zmienił miejsce pracy i kontynuował staż w drugiej szkole. Czy dyrektor szkoły, w której nauczyciel był poprzednio zatrudniony ma wystawić cząstkową ocenę dorobku zawodowego za okres stażu z datą 31 sierpnia 2015 czy z datą wrześniową?
- Pracownik obsługi od 16.01. do 28.02.2017r przebywał na urlopie bezpłatnym. W tym czasie wyjechał za granicę do chorego brata, który zmarł 17.02.2017r. W dniu 01.03. pracownik wrócił do pracy, a 13.03. złożył wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego w dniu 17.03. z tytułu śmierci brata. Bardzo proszę o prawidłowe zasady postępowania w takim przypadku.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła od 01 września będzie prowadzona przez osobę fizyczną, ale nadal będzie placówką publiczną. Część nauczycieli odchodzi na świadczenie kompensacyjne i chce dodatkowo pracować w szkole. Zatrudniając ich na umowę zlecenie nie będą oni podlegać Nadzorowi pedagogicznemu. Mam prośbę o Państwa interpretację takiej sytuacji.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe