Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień wolny od zajęć dydaktycznych - Interpretacja prawna.
Dzień wolny od zajęć dydaktycznych to określenie wynikające z art. 74 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela ( tekst jedn.: Dz.U. z 2016r. poz. 1379 z późn.zm.) i odnoszące się do Dnia Edukacji Narodowej. Nie jest tożsame z pojęciem określonym w Kodeksie pracy jako dzień wolny od pracy. Dzień 14 października został uznany za święto wszystkich pracowników oświaty, ale nie jest dniem wolnym od pracy, a jedynie od zajęć lekcyjnych. Ustawodawca nie użył bowiem w art.74 szerszego określenia „zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze” występującego we wcześniejszych przepisach ustawy Karta Nauczyciela na oznaczenie zajęć wchodzących w skład pensum nauczycielskiego. Przyjmuje się zatem, iż dzień 14 października nie jest świętem ustawowo wolnym od pracy w szkołach, a jedynie nie prowadzi się w tym dniu zajęć lekcyjnych. Nie jest więc dniem wolnym od zajęć innego rodzaju, np. placówkach o pracy ciągłej. W praktyce, w tym dniu w szkołach organizuje się okolicznościowe imprezy, spotkania itp. jednak z tytułu udziału w imprezach, sprawowania opieki nad uczniami bądź pełnienia dyżurów nauczycielowi nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub inny dzień wolny od pracy.
Dyrektor szkoły, w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) może ustalić dodatkowe dni, w których nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczne. Nie oznacza to jednak, że będą to dni wolne dla nauczycieli, ponieważ szkoła musi zorganizować uczniom opiekę.
Przepis § 5 rozporządzenia pozostawia dyrektorowi dość dużą swobodę, wskazując – oprócz limitu liczby dni - jedynie ogólnikowo, że powinien wziąć pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły lub placówki. Z kolei § 6a rozporządzenia nakłada na szkołę dwa obowiązki:
1) zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych w dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno – wychowawczych ustalonych przez dyrektora - na podstawie § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego oraz
2) poinformowania rodziców (prawnych opiekunów) o możliwości udziału uczniów w zajęciach wychowawczo-opiekuńczych.
Z powyższego wynika, że uczeń, który nie bierze udziału w zajęciach dydaktycznych, może skorzystać z innych zajęć organizowanych w tych dniach w szkole (np. zajęć świetlicowych). Szkoła nie powinna ograniczać uprawnień uczniów do skorzystania z opieki szkoły poprzez wskazanie, że jest ona organizowana tylko dla tych, których rodzice wcześniej zadeklarują udział swoich dzieci. Opieką powinni zostać objęci wszyscy uczniowie, którzy w danym dniu wolnym od zajęć, przyjdą do szkoły.
Te dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno - wychowawczych nie są dniami wolnymi od pracy dla nauczycieli. Nauczycielom nie przysługuje dzień wolny od pracy ani urlop wypoczynkowy. W takie dni nauczyciele realizują dla uczniów zajęcia wychowawczo – opiekuńcze, a o ich organizacji decyduje dyrektor szkoły. Muszą więc świadczyć pracę, (a przynajmniej być w gotowości do świadczenia pracy – pozostawać do dyspozycji dyrektora, który może im wyznaczyć wykonywanie innych czynności) w wymiarze równym liczbie godzin zaplanowanych w tygodniowym planie pracy, chyba że dyrektor uzna za konieczne zrealizowanie większej ich liczby. Może także się okazać, że dyrektor uzna, np. na podstawie rozpoznania, ilu rodziców deklaruje udział ucznia w zajęciach organizowanych przez szkołę, że tylko część nauczycieli będzie prowadziła zajęcia opiekuńczo – wychowawcze. W takim przypadku pozostali nauczyciele, którzy nie zostali wyznaczeni do opieki, będą wykonywali czynności zlecone przez dyrektora (np. związane z doskonaleniem zawodowym). Ponieważ jest to dzień pracy dla nauczycieli, nieobecność nauczycieli musi być tak samo usprawiedliwiana jak w inne dni pracy szkoły.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły – nawet jeżeli przekroczy limit określony w § 5 ust. 1 rozporządzenia – może, w porozumieniu z organem prowadzącym, ustalić inny dodatkowy dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, pod warunkiem zrealizowania zajęć przypadających na ten dzień w wybraną sobotę. Pomimo, iż przepisy nie zawierają żadnej regulacji odnośnie dodatkowych dni wolnych ustalanych za zgodą organu prowadzącego, mając na uwadze iż również one nie oznaczają dni wolnych od pracy dla nauczycieli, należy przyjąć, iż również w takich wyjątkowych okolicznościach dyrektor szkoły powinien zapewnić organizację opieki nad uczniami i o możliwości skorzystania z niej poinformować rodziców uczniów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pani woźna (zatrudniona od 1 kwietnia 2014 r. do chwili obecnej) od 14 lipca 2021 r. do 10 stycznia 2022 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym. Na początku listopada u pracownika została przeprowadzona operacja. W związku z tym, że po 5 stycznia 2023 r. pracownik nie rokował powrotu do pracy (zbyt krótki okres po operacji) pracownik uzyskał półroczną rentę z tytułu czasowej niezdolności do pracy z ZUS. Natomiast w zakładzie pracy od 6 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Pracownik zamierza wrócić do pracy, jednak noga nie jest do końca sprawna. Zachodzi podejrzenie że medycyna pracy nie wyda orzeczenia lekarskiego że pracownik jest zdolny do pracy
1. Proszę o szczegółowe omówienie wypowiedzenia umowy o pracę w tym przypadku. Proszę również o szablon/wzór takiego wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony. Jaką należy podać przyczynę wypowiedzenia (może istnieje jakiś uniwersalny zapis)?
2. Pracownik posiada 62 dni urlopu wypoczynkowego – czy trakcie 3 miesięcznego wypowiedzenia może zostać skierowany na urlop wypoczynkowy? Czy pracownik może się nie zgodzić na urlop wypoczynkowy?
3. Czy pracownik może otrzymać wypowiedzenie 30 czerwca 2023 r. (ostatni dzień urlopu bezpłatnego)?
4. Jeśli pracownik otrzyma wypowiedzenie 30 czerwca 2023 r. (trzy miesiące wypowiedzenia to lipiec, sierpień i wrzesień), to dni roboczych jest 64, a dni zaległego urlopu wypoczynkowego – 62. Jak usprawiedliwić te 2 dni, co wpisać w kartę ewidencji pracy, co wpisać w świadectwo pracy, czy za te dwa dni należy się wynagrodzenie?
5. Jeśli pracownik nie będzie chciał wykorzystać urlopu wypoczynkowego tylko będzie chciał ekwiwalent za urlop to należy mu wypłacić ekwiwalent za 62 dni urlopu? Czy cos się przedawnia (urlop za 2020 r. – 3 dni, za 2021 r. – 26 dni, za 2022 r. – 26 dni, za 2023 r. – 7 dni, razem to 62 dni).
6. Jeśli pracownik dostanie 3 miesięczne wypowiedzenie (w tym czasie nie weźmie urlopu wypoczynkowego) to przez 3 miesiące będzie otrzymywał wynagrodzenie za pracę? Czy w związku z art. 80 k.p. nie wykonywał pracy i mu się wynagrodzenie nie należy? Jeśli będzie to wg art. 80 k.p. to te trzy miesiące w świadectwie pracy wpisujemy jako dni nieskładkowe?
7. Czy w świadectwie pracy możemy wpisać „stosunek ustał w wyniku rozwiązania na podstawie art. 30 § 1 pkt 2 w związku z art. 229 § 4 k.p.”?
8. Czy w świadectwie pracy wpisujemy gdzieś przebywanie na świadczeniu rehabilitacyjnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w regulaminie przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego obowiązkiem dyrektora jest zapewnienie fartucha roboczego dla nauczycieli: plastyki, bibliotekarza, fizyki, biologii, techniki, przyrody, pomoc nauczyciela, n-la przedszkola, oddziału przedszkolnego w ramach prowadzenia z dziećmi zajęć plastycznych ?. Czy wiedząc, że nauczyciele uczący w/w przedmiotów nie korzystają z fartucha można w regulaminie nie wykazywać tych stanowisk ?. Czy w regulaminie można zamieścić informację, że we wszystkich salach lekcyjnych ww. przedmiotów będzie znajdował się fartuch roboczy, który w razie potrzeby wykorzystania na danej lekcji nauczycielowi ma służyć ?. Czy nauczyciel, który na piśmie zrzeka się przydziału odzieży roboczej dyrektor po mimo pisma ma obowiązek zakupu dla niego np. tego fartucha?
- Kiedy mogę utworzyć Integracyjny Oddział Przedszkolny. Na jakich zasadach może funkcjonować w szkole i czy mogę do tej grupy zatrudnić nauczyciela wspomagającego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1)Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent urlopowy nauczycielowi będącemu na zwolnieniu lekarskim od dnia 01.09.2015 do 29.02.2016, który z dniem 01.03.2016 przechodzi na emeryturę (placówka feryjna)? 2) Nauczyciel ten miał dodatek kierowniczy który od 01.09.2015 został mu odebrany, do podstawy zwolnienia lekarskiego był uwzględniany ponieważ brane było 12 m-cy wstecz, a czy do wypłaty nagrody jubileuszowej oraz do odprawy emerytalnej również należy uwzględniać ten dodatek?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w komisji w konkursie na dyrektora Szkoły Podstawowej mogą zasiadać Radni Gminy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe