Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Fundusz socjalny emerytowanych nauczycieli w przedszkolu. Proszę mi wyjaśnić jak naliczać fundusz socjalny dla emerytowanych nauczycieli na rok następny. I wariant - Pobierana emerytura x 12 miesięcy x 5% = ; II wariant - Pobierana emerytura (1 miesiąc) x 5 % =. Należy brać emeryturę netto czy brutto czy z dodatkiem pielęgnacyjnym ?
Odpis na ZFŚS dla emeryta – byłego pracownika w wysokości 5% pobieranej emerytury obowiązuje jedynie w przypadku nauczycieli, którzy pracowali w samorządowych przedszkolach (art. 53 ust. 2 w zw. z art. 3 pkt 1 KN). Ponieważ przepis nie precyzuje, że podstawę wyliczenia stanowi tylko miesięczna emerytura (ani z jakiego miesiąca w roku), wyliczenia dokonuje się w oparciu o emeryturę pobraną w całym roku np. zgodnie z rozliczeniem z PIT 40A, a jeśli dany regulamin ZFŚS nakazuje udokumentowanie emerytury przez przedłożenie decyzji ZUS lub odcinka emerytury – miesięczną emeryturę mnoży się * 12. Przy tym uwzględnia się świadczenia w kwocie brutto, skoro przepis art. 53 ust. 2 KN nie ogranicza podstawy odpisu do kwoty netto. Takie stanowisko zajmuje również MEN (pismo MENiS z 29 marca 2005 r., nr DE-3-339-7-05, z 27 kwietnia 2005 r., nr DPZN-WSW-KK-1801-114/05). Dodatek pielęgnacyjny nie jest „pobieraną emeryturą”, a jedynie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury (art. 75 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Dz. U. z 2016 r., poz. 887), stąd pomija się go w wyliczeniach odpisu na ZFŚS.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy na etapie przygotowywania projektu organizacyjnego w szkole podstawowej organ prowadzący może wyrazić zgodę na zatrudnienie drugiego wicedyrektora szkoły (przy liczbie 18 oddziałów), który w ramach zajęć po zniżce mógłby otrzymać np. 4 godz.na realizację zadań administratora bezpieczeństwa informacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zajęcia wiedza o społeczeństwie w klasie VIII w przyszłym roku szkolnym będzie mógł uczyć nauczyciel, który ukończył studia magisterskie na kierunku historia (kierunek pedagogiczny).
- Czy możemy zatrudnić na stanowisku pedagoga szkolnego osobę posiadającą ukończone studia I stopnia na kierunku finanse i bankowość oraz posiadającego studia podyplomowe w zakresie pedagoga szkolnego i przygotowanie pedagogiczne? Czy możemy zatrudnić osobę na stanowisku wychowawcy świetlicy który posiada studia magisterskie na kierunku marketing i komunikacja w biznesie oraz przygotowanie pedagogiczne (kurs kwalifikacyjny)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od dnia 1.09.2013r. zatrudniliśmy nauczyciela mianowanego w pełnym wymiarze na zastępstwo za nauczycielkę która była w ciąży (art 10, ust.7 KN "na czas zwolnienia lekarskiego nauczyciela j.niemieckiego"). Dnia 30.10.2013r. nauczycielka urodziła dziecko, przebywała na urlopie macierzyńskim od 30.10.2013 - 28.10.2014r., po urlopie macierzyńskim udzielono nauczycielce zaległego urlopu wypoczynkowego od dnia 29.10.2014r do dnia 17.02.2015r. W czasie zaległego urlopu wypoczynkowego nauczycielka zaszła w ciążę drugim dzieckiem i od 27.01.2015r. przebywa na zwolnieniu lekarskim.
Czy umowę zawartą 1.09.2013r z nauczycielem na zastępstwo mogę traktować jako jedną, czy powinnam zawierać na każdą z zaistniałych okoliczności odrębną umowę? Jeżeli tego nie zrobiłam, czy powinnam wypowiedzieć nauczycielowi za trzymiesięcznym wypowiedzeniem umowę w maju traktując ją jako umowę na czas nieokreślony (w przyszłym roku szkolnym może nie być godzin dla nauczyciela zatrudnionego na zastępstwo)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel po urlopie dla poratowania zdrowia może przejść na świadczenie kompensacyjne? Kiedy powinien złożyć wypowiedzenie dyrektorowi? Ile jest czasu na przyznanie przez ZUS tego świadczenia. Wiem, że wniosek do ZUS n-el złożył na początku marca. Stanowi to dla mnie ważne zagadnienie, gdyż nie wiem, czy nauczycielowi mam planować godziny w projekcie arkusza organizacji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe