Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ile dni urlopu należy się ustępującemu wicedyrektorowi z dniem 31 sierpnia 2020 r. Jednocześnie nadmieniam, że od 1 września będzie on w tej samej placówce szeregowym nauczycielem.
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 nie wskazuje, w jaki sposób należy obliczać wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela szkoły feryjnej, który przez część roku kalendarzowego zajmuje stanowisko kierownicze, ani też nie stanowi, że w tym zakresie decydujący dla całego roku jest dzień 1 stycznia. Dlatego należy przyjąć, że w tym samym roku u jednego pracodawcy nauczyciel podlega dwóm różnym regulacjom o urlopie, analogicznie jak miałoby to miejsce w razie zmiany miejsca pracy. W związku z tym wymiar urlopu należy wyliczyć proporcjonalnie do okresu zajmowania w danym roku stanowiska kierowniczego oraz „szeregowego” nauczyciela. Zgodnie z art. 64 ust. 2a KN, wicedyrektorowi szkoły przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów, gdy na tym stanowisku pracuje przez cały rok kalendarzowy. W proporcjonalnym przeliczeniu: 1) na stanowisku kierowniczym za 8 miesięcy 2020 r. przysługuje 23,33 dni roboczych: 8/12 * 35 dni – analogicznie art. 1552a § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. oraz 2) za 4 miesiące bez funkcji kierowniczej w 2020 r. przysługuje 18,67 dni kalendarzowych: 4/12 * 56 dni – analogicznie art. 64 ust. 1, 5a i 5b w zw. z art. 66 ust. 2 KN, art. 1552a § 1 k.p., uchwała SN z dnia 10 maja 2006 r., III PZP 3/06. Łącznie w 2020 r. nauczyciel jest uprawniony do urlopu w wymiarze 42 dni, z czego dni robocze można zaokrąglić do 24 dni i 18 dni kalendarzowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wypisuję świadectwo pracy, w którym stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę z upływem czasu, na który była zawarta art. 30 § 1 pkt. 4 Kp Ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks Pracy Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm. powinien być czy Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jako nauczycielka wygaszanego gimnazjum (do 31.08.2019 r. pełnię funkcje p.o. dyrektora) zatrudniona na podstawie mianowania zostałam przeniesiona od 01.09.2019 r. do szkoły podstawowej. Posiadam kwalifikacje do nauczania geografii, biologii i doradztwa zawodowego. Przydzielono mi 10/18 biologii, 1/22 zajęć doradztwa zawodowego. Etat uzupełniać będę w dwóch innych szkołach na terenie gminy nauczając geografii. Na taki przydział wyraziłam zgodę, gdyż byłam poinformowana, że w szkole, do której zostałam przeniesiona zatrudniona jest na podstawie mianowania nauczycielka, posiadająca kwalifikacje do nauczania geografii. W dniu 19.08.2019 r. dowiedziałam się, że owa nauczycielka nie posiada kwalifikacji do nauczania geografii – realizuje obecnie studia podyplomowe. Przydzielono jej 15/18 zajęć dydaktycznych zgodnie z kwalifikacjami i 10/18 geografii, do której obecnie nie podsiada kwalifikacji. Czy po otrzymaniu zgody na nauczanie geografii przez Kuratora może ona mieć uzupełniony etat 3/18 godzinami zajęć geografii, do których nie ma kwalifikacji mimo, że w szkole są możliwości przydzielenia jej 3/18 godzin do pełnego wymiaru zgodnie z kwalifikacjami – godziny te obecnie mają przydzielone inni nauczyciele w ramach godzin nadliczbowych. Czy Kurator w takiej sytuacji, gdy w szkole jest zatrudniona osoba z kwalifikacjami do nauczania geografii i musi uzupełniać etat w innych szkołach może wyrazić zgodę na nauczanie geografii przez nauczycielkę nie posiadającą kwalifikacji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na urlopie macierzyńskim od 03.06.2017 do 02.06.2018 r. Czy po powrocie z urlopu ma prawo do urlopu wypoczynkowego i w jakim wymiarze. Nauczyciel zatrudniony jest na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam zapytanie dotyczące wypłaty 6- miesięcznej odprawy nauczycielowi, który otrzymał w maju wypowiedzenie umowy o pracę z art. 20 KN.Nauczyciel skierował sprawę na drogę sadową w związku z rzekomym bezzasadnym wypowiedzeniem umowy o pracę. Jedna sprawa sądowa już się odbyła, druga ma być w październiku. Nauczycielowi należy wypłacić odprawę do końca sierpnia. Czy w takiej sytuacji kiedy nie ma wyroku sądu w powyższej sprawie należy wypłacić odprawę czy dopiero po zakończeniu spraw sądowych?
- Data urodzenia 03.12.1957 r. Na dzień 31.12.2008 r. spełniłam warunki stażowe dotyczące przejścia na emeryturę bez względu na wiek. Kiedy najpóźniej powinnam złożyć wniosek do ZUS, aby otrzymać emeryturę naliczaną na starych zasadach?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe