Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ile przysługuje urlopu nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie art.7 ust 1 pkt a ustawy o systemie oświaty zatrudnionemu od 01.09.2018r. do 30.04.2019r. (klasa maturalna)
W podanym okresie osoba niebędąca nauczycielem mogła zostać zatrudniona na umowę o pracę do prowadzenia zajęć z uczniami na podstawie art. 15 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Jest uprawniona do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu i wymiaru zatrudnienia (z powodu braku informacji w pytaniu do wyliczeń przyjęto pełen etat) oraz w zależności od posiadanego stażu pracy, którego również nie podano w pytaniu. W przypadku co najmniej 10 – letniego stażu, urlop przysługuje w wymiarze: 8/12 * 26 dni = 17, 33 dni, zaokrąglone do 18 dni roboczych. Z kolei krótszy staż uprawnia do urlopu w wymiarze: 8/12 * 20 dni = 13,33 dni, zaokrąglone do 14 dni roboczych – art. 154 § 1, art. 1551 § 1 pkt 1, art. 1552a § 1 i art. 1553 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Powierzenie pracownikowi innej pracy na czas nieprzekraczający 3 miesięcy. Konserwator w okresie między 26 czerwca a 31 sierpnia będzie wykonywał obowiązki dozorcy za pracowników (dozorców) wykorzystujących urlopy. W niektóre dni miesiąca będzie pracował jak dotąd jako konserwator, w inne (zgodnie z harmonogramem) jako dozorca. W międzyczasie wykorzysta też zaplanowany wcześniej urlop, zgodnie z planem. Został skierowany na badania w zakresie medycyny pracy i nie ma przeciwwskazań do zajmowania stanowiska dozorcy zmianowego. Pytanie brzmi: czy w tej sytuacji można to uznać za powierzenie zgodne z art. 42 § 4 kp i w jakiej formie w tej sytuacji powiadomić o tym pracownika (pisemnie, w formie informacji, że zgodnie z art. 42 § 4 kp, na czas określony od … do… będzie wykonywał obowiązki dozorcy)? Czy na ten czas sporządzić aneks do umowy, ale jak wówczas zaznaczyć, w jakie dni jest konserwatorem, a w jakie dozorcą?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi, który jest bibliotekarzem, w nowym roku szkolnym przydzielono 3/4 etatu biblioteki i 1/4 etatu na stanowisku wychowawcy w świetlicy szkolnej. Czy dyrektor szkoły ma obowiązek wręczenia nauczycielowi wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy związanego ze zmianą zakresu czynności? Zaznaczam, że nauczyciel posiada kwalifikacje opiekuńczo-wychowawcze i do wykonywania zawodu bibliotekarza.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o interpretację sytuacji- nauczyciel-bibliotekarz (wykształcenie bibliotekoznawstwo, terapia pedagogiczna, oligofrenopedagogika) zatrudniony na stanowisku nauczyciel bibliotekarz w zespole szkół (LO i GM), aktualnie na pół etatu bibliotekarza i pół etatu -9 godz.- nauczyciel zajęć korekcyjno-komensacyjnych, z pensum nauczyciela. Ilość godzin zajęć kk została zakwestionowana przez SIO, mimo zatwierdzenia projektu przez urząd. Stwierdzono, że ilość godzin zajęć kk powinna wynosić 15 – tyle ile ma bibliotekarz pracujący na pół etatu. Czy można ustalić, wyliczyć pensum nauczyciela zajęć kk, podobnie jak nauczyciela świetlicy, pedagoga, logopedy itd., jakie przepisy regulują taką sytuację? W tym momencie nauczyciel-bibliotekarz ma 15 godzin zajęć kk, 15 godz. bibliotekarza z pensum 30 godzin. Czy tak jest prawidłowo? Czy cały etat zajęć kk powinien mieć 30 godz.? Proszę o interpretację i wyjaśnienie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany od lutego 2020 r. do 21.11.2020 r. ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Lekarz orzecznik ZUS wydał decyzję, że nauczyciel jest całkowicie niezdolny do pracy i nie ma podstaw do dalszego świadczenia rehabilitacyjnego, tylko do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy to dyrektor rozwiązuje z tym nauczycielem umowę o pracę (jeśli tak, to jaka podstawa prawna?), czy nauczyciel powinien wystąpić z wnioskiem o rozwiązanie umowy w związku z przejściem na rentę? Czy należy się odprawa rentowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka plastyki w klasach 4-8 odchodzi na emeryturę, jej ostatni dzień pracy to 31.12.2019 r. Proszę o informację za ile dni powinnam wypłacić tej nauczycielce ekwiwalent za urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe