Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W przypadku szkoły/placówki samorządowej, dyrektor odpowiada za prawidłowe gospodarowanie finansami publicznymi. Oznacza to, że przydzielając godziny doraźnych zastępstw,...

PORADA PRAWNA

24 stycznia 2014 Kadry

Ilość godzin zastępczych przekroczyła w grudniu możliwości finansowe placówki. Nauczycielki wyraziły zgodę na odebranie części przepracowanych godzin w postaci dnia wolnego (oczywiście zgodnie z indywidualnym pensum). Co na to przepisy prawa?

W przypadku szkoły/placówki samorządowej, dyrektor odpowiada za prawidłowe gospodarowanie finansami publicznymi. Oznacza to, że przydzielając godziny doraźnych zastępstw, powinien na bieżąco kontrolować wykonanie planu finansowego placówki. Jeżeli środki finansowe nie wystarczają na pokrycie należności, wówczas należy albo tak ustalać zastępstwa, aby nie generowało to dodatkowych kosztów, np. w szkole - zajęcia świelicowe, albo wystąpić do organu prowadzącego o zwiększenie planu finansowego.

 

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw jest jednym ze składników wynagrodzenia nauczyciela, określonego w art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela. Dodatkowo w ustawie wskazano, że godziny te są płatne (art. 35 KN), natomiast nie przewidziano możliwości udzielania czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach ponadwymiarowych.

Zgodnie z art. 84 kodeksu pracy, pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę, natomiast  art. 94 pkt 5 kodeksu pracy zobowiązuje pracodawcę do terminowego i prawidłowego wypłacania wynagrodzenia.

W chwili obecnej nauczyciele mogą domagać się wypłaty zaległego wynagrodzenia na podstawie art. 291 § 1 kodeksu pracy (prawo do tego roszczenia będą mieli do 3 lat).

Należy również pamiętać o przepisach zawartych w  art. 282 § 1:

Kto, wbrew obowiązkowi:
1) nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT