Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak mogę rozwiązać stosunek pracy z nauczycielką? Nauczycielka j. polskiego zatrudniona w zespole Szkół (LO i ZSZ) przebywa na urlopie wychowawczym do 31.08.2017 r. W szkole nie będę miała godzin, przed urlopem miała ograniczenie etatu do 9/18 (nie posiada uprawnień do nauczania innego przedmiotu). Pozostałe 2 nauczycielki j. polskiego są dyplomowane i mają dłuższy staż.
Doręczenie wypowiedzenia podczas urlopu wychowawczego nauczycielki będzie skuteczne (dojdzie do jej zwolnienia po upływie okresu wypowiedzenia), ale wadliwe, z powodu naruszenia szczególnej ochrony stosunku pracy wynikającej z art. 1868 § 1 pkt 1 KP. W związku z tym nauczycielka będzie mogła odwołać się do sądu pracy i dochodzić roszczeń z art. 45 i n. KP. Ochrona ta nie zostaje bowiem uchylona w razie zwolnienia nauczyciela z przyczyn organizacyjnych (wyrok SN z dnia 4 grudnia 2013 r. II PK 66/13 LEX nr 1412615).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można wypłacić zasiłek na zagospodarowanie nauczycielce, która jest zatrudniona w przedszkolu od 01.09.2013 obecnie do 31.08.2015 w pełnym wymiarze. Posiada kwalifikacje do zajmowanego stanowiska, studia ukończone 12 lipca 2013. 18 lipca 2014 uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego. Przedszkole jest podstawowym miejscem zatrudnienia - przed dniem 01.09.2013 nie była nigdzie zatrudniona.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie brzmi: Czy nauczyciel nauczania początkowego uczący wszystkich przedmiotów/edukacji ( z wyj. religii i j. angielskiego) w 2a może uczyć w 2b tylko edukacji komputerowej? Ten w 2b ma kwalifikacje jeszcze do innych przedmiotów i miały ponad 1,5 etatu a ten z 2a ma tylko etat. Dlatego tak zrobiłam w arkuszu kwietniowym, ale delegatura z Częstochowy zakwestionowała mi to pisząc, że to jest niezgodne z obowiązującym prawem. Ni podano konkretnego paragrafu tylko .....DzU z 2017 poz 1575 oraz Dz U z 2017 poz 703. Zadzwoniłam do wizytatorki i też nie podała mi paragrafu ale wyjaśniła, że teraz nie wolno nauczycielom nauczania uczyć w klasach innych niż swoja muzyki, plastyki i informatyki bo nie są specjalistami. Jestem tym oburzona. podejrzewam, że to jakaś nadinterpretacja prawa. Ci nauczyciele są najlepszymi jakich te dzieci mogłyby mieć. Ja jako dyrektor nie widzę możliwości wpuszczenia do klasy 1 pani uczącej informatyki w starszych klasach i nigdy nie mającej styczności z małymi dziećmi jak też nie znającej metodyki podania materiały dzieciom małym. A jak do tego ma się paragraf 27 mówiący o tym , że ci którzy uczą w dniu wejścia rozporządzenia mogą pracować na tych stanowiskach dalej? Bardzo proszę o odpowiedź, jak to jest prawidłowo. W małopolskiem znajoma dyrektorka dowiedziała się tego ode mnie . tak samo zrobiła w arkuszu i nikt jej tego nie zakwestionował.
- Czy osoba, która ukończyła pedagogikę kulturalno-oświatową ma kwalifikacje do zatrudnienia na stanowisku nauczyciela świetlicy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, jestem dyrektorem szkoły Gimnazjum w Warnicach i wynikł duży problem z którym nie umiem sobie poradzić. W pierwszej połowie maja czekałam na decyzje wójta w sprawie arkusza organizacyjnego, ponieważ wiązało się to z przydziałem dodatkowych godzin w tym w-f. W tym samym czasie uprzedziłam nauczycielkę ( mianowana niepełnie zatrudniona 17/18 etatu) o możliwości dalszego zmniejszenia godzin, ponieważ zmniejsza nam się liczba oddziałów. Nauczycielka przyjęła to normalnie zdając sobie sprawę z tej sytuacji. W zwiąku z dużymi uroczystościami szkoły pismo i dalsza rozmowa przełożona została na 24 maja i w tym czasie nauczycielka poszła na zwolnienie. Pismo o zmniejszeniu godzin otrzymała pocztą. Odpowiedź zwrotną od w/w nauczycielki otrzymałam 7.czerwca, w którym nie zgadza się z tą decyzją, napomknęła, że chce skorzystać z przeniesienia w stan nieczynny, ale nie jest jeszcze pewna. Ja nauczycielki nie miałam zamiaru zwolnić, ale nie mam więcej godzin. nauczycielka żąda ode mnie pisma o wypowiedzeniu a 31 maj już minął. Nie mogłam dać wcześniej wypowiedzenia bo nie znałam późniejszej decyzji nauczycielki. I co dalej, jak można wybrnąć z tej patowej sytuacji.
- Nauczyciel który w swojej macierzystej szkole ma pełny etat oraz umowę o mianowanie, czy też na czas nieokreślony, a w drugiej szkole np. kilka godzin . Czy takiemu nauczycielowi można co roku dawać umowę na czas określony od 1 września do 30 sierpnia ?
Czy 3 kolejna ma być już na czas nieokreślony? Nauczyciel ten jest zatrudniany co roku gdyż nie ma pewności czy w danym roku szkolnym będą wolne godziny oraz czy plan pracy w szkole macierzystej umożliwi mu prace w drugiej szkole ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe