Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Ponieważ uczennica nie ukończyła III klasy technikum, mogłaby zostać przyjęta zasadniczo do klasy III technikum dla dorosłych w przypadku kształcenia w tym samym zawodzie,...

PORADA PRAWNA

17 sierpnia 2022 Prawo oświatowe

Jak należałoby postąpić w sytuacji uczennicy, jeśli postanowiła ona przenieść się z dniem 1 września do szkoły dla dorosłych? Uczennica kl. III technikum (pięcioletniego), ze względu poród i opiekę nad małym dzieckiem, miała przesuniętą realizację praktyki zawodowej ze stycznia 2022 r. na okres wakacji. Okazało się, że ze względu na swoją sytuację nie jest jeszcze w stanie zrealizować praktyki w tym terminie. Zgodnie z planem nauczania uczennica ma jeszcze do zrealizowania praktykę w klasie IV. Ze względu na brak praktyki nie miała wydanego w dniu 24 czerwca 2022 r. świadectwa promocyjnego z klasy III technikum.

Ponieważ uczennica nie ukończyła III klasy technikum, mogłaby zostać przyjęta zasadniczo do klasy III technikum dla dorosłych w przypadku kształcenia w tym samym zawodzie, natomiast ostatecznie o semestrze nauczania zdecyduje dyrektor szkoły dla dorosłych, uwzględniając ostatnie pozytywne oceny klasyfikacyjne na podstawie kopii arkusza ocen, poświadczonej za zgodność z oryginałem przez dyrektora technikum dla młodzieży (art. 164 ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 ze zm.).

Ponadto uczennica mogłaby zostać przyjęta do klasy I technikum, w którym jest realizowane kształcenie w zawodzie innym niż zawód, w którym się dotychczas kształciła, zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 4 lit. a Ministra Edukacji Narodowej z 21 sierpnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej, publicznej szkoły artystycznej, szkoły niepublicznej lub niepublicznej szkoły artystycznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, do szkoły publicznej innego typu albo szkoły publicznej tego samego typu (Dz. U. z 2019 r., poz. 1641) oraz na semestr ustalony przez dyrektora szkoły dla dorosłych na podstawie kopii arkusza ocen (art. 164 ust. 2 PO).

W przypadku gdy uczeń w szkole, z której przechodzi, zrealizował obowiązkowe zajęcia edukacyjne i uzyskał pozytywną roczną ocenę klasyfikacyjną, a w oddziale szkoły, do której przechodzi, zajęcia te są lub będą realizowane w tym samym lub w węższym zakresie, uczeń jest zwolniony z obowiązku uczestniczenia w tych zajęciach (§ 8 ust. 5 ww. rozporządzenia). Dyrektor szkoły dla dorosłych przeanalizowałby więc możliwość zwolnienia uczennicy z zajęć zrealizowanych w dotychczasowej szkole.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT