Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak po kolei odbywa się procedura ograniczania etatu nauczycielowi?
Ruch kadrowy w szkole feryjnej odbywa się zawsze w maju. Spowodowane to jest wymogiem rozwiązywania stosunków pracy z końcem roku szkolnego za 3-miesięcznym wypowiedzeniem.
Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie, w przypadku braku dla niego godzin, może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie art. 22 KN. W tym celu należy w maju wręczyć nauczycielowi propozycję ograniczenia wymiaru godzin. Jeżeli nauczyciel wyrazi zgodę (na piśmie dla celów dowodowych), na tym procedura się kończy. Jeżeli nauczyciel nie wyraża zgody, należy zastosować art. 20 KN, czyli wypowiedzieć stosunek pracy za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. Przedtem jednak należy zawiadomić reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową, która w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia może zgłosić na piśmie dyrektorowi szkoły umotywowane zastrzeżenia. Istotne jest zatem, aby pismo w sprawie ograniczenia etatu doręczyć odpowiednio wcześniej (żeby zdążyć z całą procedurą do końca maja). Po otrzymaniu wypowiedzenia stosunku pracy nauczyciel może, w ciągu 30 dni, złożyć pisemny wniosek o przeniesienie w stan nieczynny.
Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin również można zaproponować ograniczenie wymiaru godzin, jednak już nie na podstawie art. 22 KN a za porozumieniem stron. Jeżeli nauczyciel nie wyrazi zgody, można zastosować przepisy art. 20 KN, zgodnie z którym, w przypadku częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. A więc znowu pismo do reprezentującej nauczyciela zakładowej (międzyzakładowej) organizacji związkowej, 3-miesięczne wypowiedzenie i albo rozwiązanie stosunku pracy albo stan nieczynny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania- uzupełniająca etat w roku szkolnym 2013/2014 w drugiej szkole od dnia 28.02.2014 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. W trakcie jego trwania dostarczyła orzeczenie lekarskie oraz wniosek o potrzebie udzielenia urlopu dla podratowania zdrowia od 28.08.2014 r. do 27.08.2015 r. W jaki sposób można obniżyć wymiar etatu od dnia 01.09.2014 r. (mamy wiedzę, że nie będzie miała uzupełnienia) na 12/18 jeśli nie pojawi się w szkole do 31.05.2014 r. (ruch kadrowy)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który realizuje 18/18 np. j. polskiego i 2/26 świetlicy podlega pod wyliczanie łączonego pensum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany został zatrudniony na 9/18 jako nauczyciel geografii (jedna umowa) po 5 latach pracy dyrektor zatrudnił go jako wychowawcę w wymiarze 26/26 (druga umowa). Stanowisko dyrektora objęłam od 1.09 i wgłębiając się w kadry zauważyłam, że ten pracownik ma 2 umowy z jednym pracodawcą na czas nieokreślony. Ponadto system sio nie przyjmuje tego nauczyciela ze względu na zbyt dużą liczbę godzin. W przeliczeniu pensum z tych 2 etatów powinno wynosić według mnie 23/23, a nadgodziny 12 (jestem świadoma że takiej ilości nadgodzin mieć nie może) . Pytanie co z nim zrobić?? W arkuszu widnieje na osobnych etatach bez nadgodzin. Kadrowa upiera się że umowy są dobrze skonstruowane. Nauczyciel pracuje w młodzieżowym ośrodku socjoterapii.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły niepublicznej. W bieżącym roku szkolnym złożyłem w kuratorium oświaty wniosek o zatrudnienie nauczyciela bez wymaganych kwalifikacji. Przedstawiłem dotychczasowe kwalifikacje nauczyciela, jego doświadczenie oraz podjęte przez szkołę starania o zatrudnienie nauczyciela z kwalifikacjami (ogłoszenie na stronie kuratorium, zaświadczenie z Urzędu Pracy). Jeszcze w zeszłym roku szkolnym w podobnym przypadku odpowiedź kuratorium była pozytywna. W tym roku odpowiedź jest negatywna, a kuratorium powołując się na Kartę Nauczyciela i Art 91b stwierdza, że przepisy nie mają zastosowania w przypadku szkoły niepublicznej. Czy oznacza to, że nie mam żadnej możliwości zatrudnienia nauczyciela bez kwalifikacji za zgodą kuratora, a jeśli to robię ryzykuję naruszeniem przepisów i cofnięciem uprawnień. I czy ten sam nauczyciel zatrudniony w szkole publicznej dostanie na siebie zgodę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W tym półroczu godziny wdż zostały wpisane w plan klasom 3 gimnazjalnym i klasie 8 na ostatnich lekcjach tych klas. Mam już sygnał , że niemal wszyscy uczniowie, a konkretnie ich rodzice podpisują oświadczenia, że dzieci nie będą uczęszczać na te zajęcia. Czy nauczyciel (ma tylko etat) ma za te godziny płacone i jest do dyspozycji dyrekcji na np. zastępstwa?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe