Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak powinien postąpić dyrektor szkoły, jeśli w wyniku opracowanego w kwietniu projektu arkusza organizacyjnego na kolejny rok szkolny konieczne jest zmniejszenie wymiaru zatrudnienia (dotyczy nauczyciela zatrudnionego z mianowania) lub nawet rozwiązanie stosunku pracy z którymś nauczycielem (w związku ze zmniejszoną liczbą oddziałów), gdy taki nauczyciel przebywa na zwolnieniu lekarskim i nie ma pewności, że wróci do pracy przed 1 czerwca, czyli na co najmniej trzy miesiące przed datą wprowadzenia koniecznych zmian kadrowych w placówce. W jaki inny skuteczny a zarazem zgodny z przepisami prawa pracy sposób dyrektor powinien doręczyć takiemu nauczycielowi stosowny dokument?
Przepisy kodeksu pracy nie określają żadnej szczególnej formy dostarczenia wypowiedzenia pracownikowi. Na podstawie art. 300 KP, w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy, do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.
W tej sytuacji zastosowanie będzie miał przepis art. 61 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym oświadczenie woli (a jest nim wypowiedzenie umowy przez jedną ze stron), które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Może to być zatem złożenie oświadczenia osobiście, a w braku takiej możliwości np. poprzez wysłanie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam. Czy nauczyciel, który ukończył studia podyplomowe, może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w przedszkolu i szkole podstawowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Co powinien zrobić dyrektor w sytuacji kiedy nauczyciel nie stawił się do pracy dwukrotnie : 16 czerwca / dzień wolny od zajęć dydaktycznych, konferencja klasyfikacyjna zgodnie z zapisami statutowymi/ oraz 23 czerwca - zakończenie roku szkolnego. Obecności nie zostały usprawiedliwione. Wcześniej ten sam nauczyciel naraził ucznia na utratę zdrowia ponieważ samowolnie / notorycznie bez zgody dyrektora/ opuszczał stanowisko pracy za co otrzymał naganę do akt osobowych. Dziękuję za odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie składniki wynagrodzenia sekretarza szkoły (czyli pracownika samorządowego) należy ująć do odprawy emerytalnej po 40 latach pracy, jeżeli w skład wynagrodzenia wchodzą : - wynagrodzenie zasadnicze, staż pracy, premia , dodatek funkcyjny. Proszę o dokładne uzasadnienie podstawy prawnej i jej podanie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chciałam się dowiedzieć, czy nauczyciel przebywający na urlopie wychowawczym może w trakcie trwania tegoż urlopu zostać zatrudniony w placówce, która udzieliła mu urlopu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Jestem dyrektorem szkoły budowlanej. Czy mogę zatrudnić jako nauczyciela praktycznej nauki zwodu osobę, która posiada kwalifikacje (dyplom mistrza w zawodzie, którego będzie uczyć) oraz instruktorskie pp (80 godzin) czy mogę uznać takie przygotowanie pedagogiczne? Druga osoba, którą chcę zatrudnić również posiada dyplom mistrza oraz zaświadczeni o ukończeniu kursu pedagogicznego w 1972 r. (85 godzin). Obie osoby pracowały z uczniami w swoich zakładach pracy.
Pozdrawiam
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe