Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak powinien wyglądać zapis w dzienniku zajęć w przedszkolu np. w okresie przerwy świątecznej, w przypadku kiedy nauczyciele są gotowi do pracy, a do przedszkola nie przyjdzie żadne dziecko? Nauczyciel jest na stanowisku pracy i czeka, bo nie wiadomo czy nie pojawi się któreś z dzieci, gdzie powinien zaznaczyć swoją obecność? Czy błędem jest zapis w takim dniu: "brak dzieci, przygotowywanie pomocy dydaktycznych, uzupełnianie dokumentacji przez nauczyciela itp"?
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji, Dz.U. z 2017 r., poz. 1646 nie określa sposobu uzupełniania dziennika zajęć w sytuacji, gdy nauczyciel oczekuje na uczniów, ale z powodu ich nieobecności faktycznie nie przeprowadził zaplanowanych zajęć. Skoro nauczyciel ma obowiązek sprawdzenia na zajęciach obecności uczniów i złożenia swojego podpisu, powinien dokonać takich adnotacji. Sam temat zajęć powinien zostać wpisany, gdy zajęcia zostały przeprowadzone, z tego względu można uznać za prawidłowe dokonanie zamiast niego wpisu, że zajęcia nie odbyły się z powodu nieobecności uczniów. Ewentualnie statut przedszkola lub wytyczne dyrektora mogą ustanawiać inne zasady wypełniania dziennika w takich przypadkach; powinna z niego natomiast wynikać gotowość nauczyciela do pracy. Nauczycielowi przysługuje za taką godzinę lub godziny wynagrodzenie za gotowość do pracy i nie ma obowiązku ich odrabiania (art. 80 i art. 80 § 1 kp), zaś w dzienniku nie odnotowuje się innych zajęć i czynności nauczyciela, niż godziny dydaktyczne (art. 42 ust. 7a KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor może prosić nauczyciela tylko o elektroniczną wersję dokumentów?
Czy muszą one być wydrukowane i podbite pieczęcią?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka urodziła dziecko 22.09.2020 r. Od 1.09.2020 r. była na zwolnieniu lekarskim. Korzysta z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w sumie do 20.09.2021 r., a następnie będzie na urlopie wypoczynkowym przez 56 dni. Na zwolnienie lekarskie również przeszła bezpośrednio po ubiegłorocznych wakacjach (czy to też ma znaczenie?). Jak długo trwa przerwa w jej stażu? Czy może kontynuować awans po powrocie? Wcześniej odbyła 2 lata stażu na stopień nauczyciela mianowanego.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Dwoje nauczycieli złożyło wniosek o ocenę pracy, ponieważ kończą staż na nauczyciela dyplomowanego. W szkole mamy regulamin uchwalony w 2014 i ten ostatni z 2019- zgodnie z nowym rozporządzeniem MEN, które podobno zostało wycofane.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Co piszemy na świadectwie ucznia, który na wniosek rodzica zostaje w I kasie i nie jest promowany do II klasy? Czy dodajemy jeszcze jakieś podstawy prawne?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy przedszkole, do którego trafiło dziecko z orzeczeniem o kształceniu specjalnym lub wwr musi wypełnić absolutnie wszystkie zalecenia z orzeczenia tj. czy może pominąć (po uzgodnieniu z rodzicem) np. jeden rodzaj terapii? Ponadto czy w sytuacji, gdy nie można na terenie przedszkola odbyć jakiegoś typu terapii, np. terapii SI bądź hipoterapii, jest możliwość jej realizacji przez inny podmiot - terapia zewnętrzna? Za którą przedszkole zapłaci na podstawie np. wystawionej przez ten podmiot faktury? Czy jest konieczność, aby między przedszkolem a podmiotem realizującym terapię była podpisana umowa o współpracy i czy jest ona wtedy wystarczającym dokumentem potwierdzającym, iż to przedszkole sprawuje nadzór nad prowadzoną terapią. Czy przedszkole ma też obowiązek zatrudnić na umowę o pracę bądź zlecenie osobę wykonującą daną terapię?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe