Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak rozliczać nadgodziny nauczyciela o mieszanym pensum zaokrąglonym w górę?
Odpowiedzi należy szukać w uchwale organu prowadzącego wydanej na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 Karty Nauczyciela. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin określa organ prowadzący szkołę.Dwa sposoby ustalenia pensum
Najczęściej organy prowadzące w przypadku konieczności łączenia różnych wymiarów pensum w ramach jednego etatu ustalają pensum proporcjonalnie w odniesieniu do łącznej liczby realizowanych przez nauczyciela zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Wszystkie godziny realizowane powyżej tak ustalonego pensum stanowią wówczas godziny ponadwymiarowe.
Organy proponują jeszcze inny sposób ustalania pensum łączonego - według wymiaru przedmiotu, dla którego wymiar pensum jest korzystniejszy. Wymiar korzystniejszy oznacza korzystniejszy dla nauczyciela, np. wg pensum 18-godzinnego, pozostałe zaś godziny traktowane są jak godziny ponadwymiarowe (21 godzin - 18 godzin = 3 godziny). Na podstawie tego sposobu nauczyciel wypracowuje 3 godziny ponadwymiarowe.
Wytyczne w tej kwestii zawierało stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z 24 listopada 2003 r. (sygn. DPZN-WSW-1032/413/UK/2003), jednak wiążące ustalenia musi zawierać uchwała organu prowadzącego, gdyż tylko na jej podstawie można prawidłowo rozliczyć czas pracy nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel odwołał się od oceny pracy dokonanej na wniosek Kuratora Oświaty. Czy konieczność poinformowania nauczyciela na piśmie o dokonywanej ocenie, co najmniej na miesiąc przed tym faktem, musi być pismem konkretnie skierowanym do nauczyciela? Czy za formę pisemną można uznać sms-a, z krótka informacją o tej ocenie? Czy formą pisemną może być protokół z posiedzenia rady pedagogicznej, na którym dyrektor przedstawił plan nadzoru pedagogicznego, w którym zawarł informację o ocenie pracy nauczyciela na wniosek Kuratorium wskazał termin jej dokonania oraz fakt, że nauczyciel protokół podpisał? Czy jest to rażące naruszenie przepisów, jeśli nie dochowano innej formy poinformowania nauczyciela na piśmie? Czy przekazanie informacji drogą mailową o planowanym terminie zapoznania nauczyciela z projektem oceny pracy i wskazanie, że swoje uwagi i spostrzeżenia może zgłosić na piśmie, jednak nie później niż 3 dni od daty zapoznania z projektem oceny oraz, że przy zapoznawaniu z projektem może być obecny przedstawiciel wskazanej przez nauczyciela zakładowej organizacji związkowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W regulaminie pracy znajduje się wykaz odzieży i obuwia roboczego dla pracowników szkoły z przewidywanym okresem użytkowania oraz górnym limitem kwot ekwiwalentu - dopuszcza się zakup odzieży i obuwia przez samych pracowników, ale w zamian za ekwiwalent. Czy pracownik ten powinien przedstawić paragon zakupu, a pracodawca powinien w swej dokumentacji przechowywać ten paragon? Czy nie musi żądać paragonów na zakupione rzeczy, a jedynie bazować na ustalonym górnym limicie kwot ekwiwalentu określonej w regulaminie pracy i oczywiście kwotą jaką posiada w budżecie szkoły ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy podpisywanie przez dyrektora szkoły umów z nauczycielami pełniącymi opiekę nad uczniami, którym gmina zapewnia dowóz do szkoły jest zgodne z prawem?
- Jak należy zapłacić za zastępstwo za nieobecnego n-la,gdy: - n-l realizuje na zastępstwie swój przedmiot, - n-l przedmiotowiec realizuje godzinę zgodnie z podstawą programowa? Czy tylko 2 przypadek traktujemy jako zastępstwo? Proszę o podstawę prawną
- Czy opieka nad dzieckiem przerywa urlop uzupełniający nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe