Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak ustalić czy pracownik nabędzie prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2014 r. kiedy praktycznie w każdym miesiącu pracownik jest albo na zwolnieniu lub opiece itp.? Czy po prostu musi przepracować 182 dni w roku? Sprawa wygląda następująco: 01.01.-09.02 urlop rodzicielski 10.02 - 30.03. niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 2012-2013r. 31.03.-13.04 zwolnienie lekarskie 14.04. - 19.10. wykonuje pracę (z wyłączeniem 2 dni opieki art.188 KP, 1 dnia zwolnienia lek., urlopu wypoczynkowego za 2014 r.) 20.10 - 31.12. zwolnienie lekarskie. W sumie: 40 dni urlopu rodzicielskiego, 86 dni zwolnienia lekarskiego, 2 dni opieki i 52 dni urlopu wypoczynkowego. Jak ustalić czy nabyła prawo do "13" za 2014 r.?
Zgodnie z ustawą z dnia 12.12.1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym (...) zasadą jest, że do nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości niezbędne jest przepracowanie całego roku kalendarzowego. Ustawa dopuszcza tez nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej - po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy.
Oprócz powyższego, możliwe jest nabycie takiego prawa mimo nieprzepracowania 6 miesięcy, jezeli wystąpią określone w ustawie przypadki. Wśród nich znajduje się m.in. urlop macierzyński i rodzicielski. Oznacza to, że jezeli pracownik przebywał na tego typu urlopach i w związku z tym nie przepracował 6 miesięcy, to i tak nabędzie prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Inaczej mówiąc - okres przebywania na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim wlicza się do okresu niezbędnego do nabycia prawa do 13-tki (jedynie przy obliczaniu wysokości 13-tki nie wlicza się wynagrodzenia za te okresy, poniewaz w tym czasie pracownik pobiera zasiłek macierzyński a nie wynagrodzenie).
Okres urlopu wypoczynkowego równiez wlicza się do okresu niezbędnego do nabycia prawa do 13-tki (a wynagrodzenie za ten czas uwzględnia się przy wyliczaniu wysokości 13-tki).
Z opisu sytuacji wynika, ze pracownica nabędzie prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Jego wysokość nalezy obliczyć za okresy wykonywania pracy oraz przebywania na urlopie wypoczynkowym, zgodnie z art. 4 ustawy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy jest obowiązek informowania kandydatów na stanowisko dyrektora szkoły o zmianie przewodniczącego komisji konkursowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy urlopu wychowawczego. Od 17 stycznia 2022 r. do 24 czerwca 2022 r. – urlop wychowawczy; od 25 czerwca 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. – urlop wypoczynkowy; od 1 września 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. – urlop wychowawczy; od 1 sierpnia 2023 r. do 23 czerwca 2023 r. – urlop wychowawczy. W związku z tym, że nauczyciel w dniu 1 stycznia 2023 r. był na urlopie wychowawczym, czy przysługuje mu prawo do całego urlopu wypoczynkowego za rok 2023 czy proporcjonalnie, jeśli tak to w jakim wymiarze? Na jakiej podstawie prawnej dyrektor może przedłużyć urlop wychowawczy do dnia 31 sierpnia 2023 r. skoro pracownik nie złożył wniosku o urlop wychowawczy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w stanie nieczynnym należy się dodatek stażowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W chwili obecnej pedagog szkolny (nauczyciel kontraktowy) w wymiarze 1/2 etatu, 6 godz. informatyki i 1 godz. wychowawcza jest w ciąży, a od 1 września 2012 r. przekazana zostaje wraz z innymi pracownikami fundacji ze zmienionymi warunkami pracy i płacy, otrzyma 2 godz. techniki (bez uprawnień) i 5 godz. informatyki, a więc jej wynagrodzenie ulegnie wyraźnemu zmniejszeniu. Czy w tej sytuacji może otrzymywać dodatek wyrównawczy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest w Zespole Szkół w wymiarze 18/18 (w tym 9/18 realizuje w szkole podstawowej i 9/18 w gimnazjum). Dodatkowo nauczycielowi przydzielono 10 godz. w bibliotece szkolnej. Czy nauczycielowi wyliczyć pensum? Czy godziny biblioteczne potraktować jako godziny nadliczbowe wypłacane według stawki godzin bibliotecznych (125 miesięcznie)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe