Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak wywiązać się z obowiązku kontroli i wspomagania pracy nauczycieli w nowym roku?
Zadaniem dyrektora, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, zgodnie z nowym rozporządzeniem, jest organizacja nie tylko wewnętrznej ewaluacji, ale także kontroli i wspomagania pracy nauczycieli. Z uwagi na stanowisko ministerstwa gwarantujące autonomię dyrektorom, co do kształtu sprawowanego nadzoru pedagogicznego, nowe rozporządzenie, w przeciwieństwie do poprzedniego, nie określa szczegółowo, na czym ma on polegać. Jednak w przeciwieństwie do rozp. z 15 grudnia 2006r., które wyraźnie określało, że formą obserwacji zajęć jest hospitacja, obecne ogranicza się do stwierdzenia, że formą wspomagania pracy nauczyciela jest obserwacja prowadzonych przez niego zajęć.
Nie ma wymogu, że ma to być w formie hospitacji. Niezależnie od tego, jaką formę obserwacji zajęć nauczyciela przyjmie dyrektor, to cel ma służyć jednak temu samemu, ocenie efektywności jego pracy. W ramach wspomagania w rozporządzeniu mówi się jeszcze o organizacji szkoleń i narad.
Zadaniem dyrektora jest także kontrola przestrzegania przez nauczycieli przepisów prawa. Śledzenie zmian prawnych dla dyrektora jest poważnym zadaniem, a do tego jeszcze zapoznawanie ze zmianami nauczycieli. Kontrolowanie warto ograniczyć raczej do sprawdzania terminowości sporządzania dokumentacji pedagogicznej nauczyciela. Natomiast o tym, czy nauczyciele stosują prawo oświatowe, dyrektor przekona się prowadząc ewaluację wewnętrzną poszczególnych obszarów opisanych w załączniku do rozporządzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły podstawowej może prowadzić rewalidację?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dokumenty zgodnie z przepisami prawa oświatowego należy dołączyć do kolejnych Aneksów do Arkusza Organizacyjnego Pracy Szkoły składanych do organu prowadzącego po 30 września 2017 r.?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy z zajęć np. koła informatycznego wpisuje się na świadectwie ocenę? Są to dodatkowe zajęcie, na które uczęszczają wszyscy uczniowie.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Na terenie szkoły mam zakładową organizację związkową, która ma powołanego przewodniczącego i cały zarząd - to jest ZNP. Mam również informację od związku Solidarność, że na terenie zakładu mam jednego członka tego związku.
Czy wszystkie sprawy wymagające konsultacji lub opinii związków zawodowych ustalam z zakładowymi związkami i związkami zewnętrznymi, do których należy jeden pracownik? Czy są określone konkretne rzeczy, które powinnam z nimi konsultować – chodzi o Solidarność (co do ZNP nie mam wątpliwości, bo to jest zakładowa komórka).
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy Stowarzyszenie prowadzące szkołę podstawową musi wystąpić do Wójta Gminy o ustalenie obwodu dla prowadzonej szkoły.Czy Rada Gminy z Urzędu wyznaczy taki obwód?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe