Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak zatrudnić nauczyciela oddziału przedszkolnego w szkole (w grupie są 5 i 6 latki) na 22 godziny czy na 25 ?
Zgodnie z art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela tygodniowy wymiar godzin zajęć nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6-letnich wynosi 22 godziny. Mimo, iż w oddziale znajdują się również dzieci 5-letnie, pensum nauczyciela wynosi 22 h. MEN stoi na stanowisku, że w takich przypadkach organ prowadzący powinien ustalić uśrednione pensum nauczycieli, jednak sądy nie potwierdzają słuszności takiego rozwiązania.
WSA w Olsztynie w wyroku z dnia 06.11.2012 (II SA/Ol 1089/12) stwierdził nieważność uchwały organu prowadzącego w części dot. ustalenia m.in. pensum łączonego nauczycieli 5 i 6 latków.
Fragment uzasadnienia wyroku:
"(...)Podobnie bezzasadne było ustalenie w § 3 ust. 1 l.p. 3 zaskarżonej uchwały tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin wobec nauczycieli przedszkoli prowadzących zajęcia w grupach mieszanych, obejmujących dzieci sześcioletnie i innych grup wiekowych. Stosownie bowiem do art. 42 ust. 3 ustalona została tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych – 25 godzin w stosunku nauczycieli przedszkoli, z wyjątkiem nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6 – letnich (lp. 1), - 22 godziny w stosunku do nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6 – letnich (lp. 2). Dlatego też określenie w uchwale tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych w postaci 25 godzin w stosunku do nauczycieli przedszkoli prowadzących zajęcia w grupach mieszanych, obejmujących dzieci sześcioletnie i innych grup wiekowych, nosi znamiona obejścia ww. przepisów prawa regulujących tę materię, co stanowi o ich rażącym naruszeniu.(...)"
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dotyczy Nauczyciela z którym zawiera się umowę o pracę na czas określony z powodu organizacji szkoły zgodnie z Kartą Nauczyciela. W przypadku, kiedy Szkoła z powodu organizacji szkoły co roku odnawia umowę o pracę na czas określony z nauczycielem (nie ma innej możliwości zatrudnienia, ponieważ nie ma pewności, iż będą godziny w następnym roku szkolnym)). Czy w takim przypadku Szkoła jest zobowiązana do zgłaszania takiej umowy do okręgowego inspektora pracy (zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu Pracy)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące łączenia pracy jednego nauczyciela w dwóch szkołach. W mojej szkole nauczyciel ma 19 godzin, w drugiej (na terenie gminy) - 3 godziny. Organ prowadzący zlecił mi wpisanie do arkusza tych trzech godzin pracy, tak by nie zawierać kolejnej umowy z nauczycielem w drugiej szkole. Czy jest to zgodne z prawem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Co mam zrobić w przypadku, gdy nauczyciel nie chce uczyć w pewnej klasie i złożył podanie z prośbą o zmianę nauczyciela? Nie chciałabym tego robić bo to dobry nauczyciel.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące długości urlopu i powrotu do pracy. Nauczycielka będąc w ciąży była na zwolnieniu lekarskim od dnia 19.01.2015 do 05.07.2015, 06.07.2015 urodziła dziecko i do dnia 06.07.2016 jest na urlopie macierzyńskim. Moje pytanie brzmi, kiedy powinna wrócić do pracy? Czy należy jej się dodatkowo 56 dni i czy to jest wliczone w okres wakacji czy liczymy od września i wraca do pracy wówczas około listopada? Mam wątpliwości i proszę o pomoc. Drugie pytanie dotyczy awansu zawodowego. Jeśli ta sama nauczycielka rozpoczęła staż z dniem 1 września 2015 roku to czy staż przepada czy ulega wydłużeniu i o ile? Do kiedy należy wydłużyć staż?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w tym roku we wrześniu będzie miał 30 lat pracy,3 lata temu wziął jubileuszówkę. Na wakacjach złożył dokumenty do ZUS-u o uznanie lat z rolnictwa.ZUS uznał mu 4 lata i 8 miesięcy. Czy zakład powinien wypłacić mu 35-cio lecie pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe