Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaka jest podstawa prawna i konsekwencje zniesławienia w Internecie oraz rozpowszechniania przez ucznia nieprawdziwych opinii, niszczących reputację szkoły? Chodzi o zniesławienie szkoły jako instytucji.
Szkoła może zostać zniesławiona jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, jeżeli jest pomawiana o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla działalności edukacyjnej, opiekuńczej lub wychowawczej. Uczeń pełnoletni w takiej sytuacji może być sprawcą przestępstwa z art. 212 § 1 i 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny, Dz.U. z 2019 r., poz. 1950, zagrożonego karą grzywny, ograniczenia wolności albo – w razie zniesławienia przy użyciu środka masowej komunikacji - pozbawienia wolności do roku. Jeżeli natomiast jest niepełnoletni, należy o tym zawiadomić sąd rodzinny, który jest właściwy do stosowania środków wychowawczych i poprawczych za popełnienie czynów karalnych lub demoralizację. Sąd może m.in. udzielić upomnienia; zobowiązać do określonego postępowania; ustanowić nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekuna; ustanowić nadzór organizacji młodzieżowej lub innej organizacji społecznej, zakładu pracy albo osoby godnej zaufania - udzielających poręczenia za nieletniego; zastosować nadzór kuratora; skierować do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym; orzec umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym albo w rodzinie zastępczej zawodowej, która ukończyła szkolenie przygotowujące do sprawowania opieki nad nieletnim; orzec umieszczenie w zakładzie poprawczym; zastosować inne środki, zgodnie z art. 5 i 6 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, Dz.U. z 2018 r., poz. 969 ze zm. Ponadto jeśli za takie postępowania statut danej szkoły przewiduje nałożenie jakiejś kary, można ją uczniowi wymierzyć (art. 98 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile godzin karcianych powinien realizować nauczyciel pracujący na 1,4 etatu w danym roku szkolnym ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację jaki jest próg podatkowy ZFŚS w 2022 roku, gdzie w maju br. zniesiono stan epidemii COVID-19?
1000 zł czy jeszcze obowiązuje 2000 zł ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Świadectwa drukujemy na zamówionych giloszach szkolnych. W jaki sposób wystawić teraz duplikat świadectwa uczniowi, który odszedł od nas w tamtym roku szkolnym, czyli 203/2014?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Placówka niepubliczna (ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy) planuje budowę nowego obiektu. Proszę o podpowiedź czy istnieją przepisy oświatowe regulujące kwestie wymagań budowlanych, np. minimalny metraż przypadający na jednego ucznia, wielkość gabinetu logopedy, pedagoga? Oczywiście oprócz wymagań ppoż., sanitarnych.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Corocznie nasze przedszkole zwraca się z prośbą do Urzędu Gminy o przygotowanie wykazu z danymi dot. dzieci zamieszkałych na terenie naszej gminy. Konkretnie chodzi o podanie: imienia i nazwiska dziecka, jego peselu, miejsca i roku urodzenia, adresu zamieszkania a także imion i nazwisk rodziców.
Dane te potrzebne są w końcowym etapie rekrutacji na nowy rok szkolny.
Tym razem Pani urzędnik z działu ewidencji ludności prosi o umieszczenie w naszym piśmie podstawy prawnej, która upoważnia nas do ubiegania się o te informacje.
Proszę powiedzieć, czy istnieje jakiś przepis, na który mogę się "powołać"?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe