Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaka jest podstawa prawna nadawania zbliżenia przedmiotu nauczycielowi historii do nauczania wos-u i do kiedy dyrektor nadaje takie zbliżenie w przypadku gdy nauczyciel uczy tego przedmiotu?
W aktualnym stanie prawnym nie ma już możliwości stwierdzenia zbliżenia kierunku studiów ukończonych przez nauczyciela z innym przedmiotem, którego miałby nauczać. Do dnia 31 sierpnia 2009 r. stwierdzenia takiego zbliżenia mógł dokonać dyrektor szkoły na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, Dz.U. z 2002 r. Nr 155, poz. 1288 z późn. zm. Nauczyciel, którego kwalifikacje zostały uznane za zbliżone, zachował je od dnia 1 września 2019 r. na gruncie § 28 aktualnie jeszcze obowiązującego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, Dz.U. z 2015 r., poz. 1264. Jeśli więc nauczyciel nie otrzymał decyzji dyrektora przed dniem 1.09.2009 r. lub przed tym dniem absolwent historii nie uczył WOS-u, aktualnie przydzielenie jemu godzin WOS byłoby możliwe wyłącznie po stwierdzeniu przez dyrektora na podstawie informacji na dyplomie oraz wpisów w indeksie nauczyciela, że program studiów na kierunku historia obejmował także treści nauczane na WOS w danej szkole (§ 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia MEN z dnia 12 marca 2009 r.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel chce się zatrudnić w drugiej szkole, może on donieść ksero informacji z Krajowego Rejestru Karnego ze swojej macierzystej szkoły, w której kontynuuje zatrudnienie czy musi być oryginał?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ukończył licencjat "Edukacja wczesnoszkolna z językiem angielskim" oraz oraz studia uzupełniające magisterskie na kierunku pedagogika o specjalności "Dydaktyka języków obcych" może uczyć języka angielskiego w szkole podstawowej? Jak to odnieść do rozporządzenia - który warunek spełnia?
- Czy dyrektor powinien zapłacić za zastępstwo, które zostało przydzielone nauczycielowi w czasie, w którym nie odbywa się planowana lekcja, gdyż klasa przebywa na miesięcznej praktyce zawodowej? Nadmieniam, iż płatność za te godziny (które nie są realizowane ze względu na praktykę uczniów), jest uśredniana przez cały rok.
- Jeżeli nowo zatrudniony nauczyciel w poprzedniej pracy został zwolniony dyscyplinarnie – zapis na świadectwie, że stosunek pracy ustał w wyniku:
Art. 30. § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się: przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);
Art. 52. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
to czy w takim przypadku nauczycielowi za przepracowany okres wynikający z przedłożonego świadectwa (1.09.2016 – 12.10.2020) wliczamy: wysługę lat, nagrody jubileuszowe, urlop, trzynastkę? Jeżeli nie, to przez jaki okres świadczenia są wstrzymane?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od września 2018 r., nie można już zatrudnić osobę na stanowisku asystent nauczyciela. W związku z tym na jakie stanowisko można będzie teraz zatrudnić taką osobę? Co z osobami, które są już zatrudnione na stanowisku asystent? Po 2020 roku jakie mogą mieć stanowisko na umowie?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe