Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaka jest podstawa prawna żądania przez Kuratorium aktualnej oceny pracy (do 5 lat) w przypadku, gdy organ prowadzący chce powierzyć stanowisko dyrektora na kolejną kadencję dyrektorowi, który pełnił tą funkcję dotychczas (kończy kadencję) po konkursie na stanowisko dyrektora szkoły?
Zgodnie z art. 36 a ust. 13 ustawy o systemie oświaty, stanowisko dyrektora szkoły lub placówki powierza się na 5 lat szkolnych. W uzasadnionych przypadkach można powierzyć to stanowisko na krótszy okres, jednak nie krótszy niż 1 rok szkolny.
Kolejne przepisy tego artykułu przewidują przedłużenie powierzenia przez organ prowadzący stanowiska dyrektora na kolejne okresy (od roku do 5 lat). Aby tego dokonać, organ prowadzący musi zasięgnąć opinii rady szkoły i rady pedagogicznej oraz decyzję o przedłużeniu powierzenia uzgodnić z kuratorem oświaty. Uzgodnienie oznacza, że strony muszą dojść do jakichś wspólnych rozwiązań. Prawdopodobnie z tego powodu kurator zażądał aktualnej oceny pracy - dokumentu, na podstawie którego będzie mógł zająć stanowisko w sprawie ewentualnego przedłużenia powierzenia stanowiska.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony do 11.5.2018 r. przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, następnie do 31.08.2018r. na urlopie uzupełniającym.
09.08.2018r. złożyła wniosek o urlop wychowawczy na okres od 01.09.2018r. do 31.08.2020r. W dniu 23.08.2018r. poinformowała telefonicznie dyrektora szkoły, że jest w ciąży i będzie na zwolnieniu lekarskim i złoży wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego. Moje pytanie czy nauczyciel może złożyć złożyć wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego i w jakim terminie i być na zwolnieniu lekarskim.
Za w/w nauczyciela dyrektor chciał zatrudnić nauczyciela na zastępstwo na czas nieobecności nauczyciela- urlop wychowawczy tj. od 01.09.2018r. do 31.08.2020r.
W związku ze zmianą i rezygnacją nauczyciela z urlopu wychowawczego i przebywaniem na zwolnieniu lekarski za którego miał być zatrudniony nauczyciel, moje pytanie jak możemy teraz zatrudnić tego nauczyciela. Czy umowa ma być na czas określony za zastępstwo tj. od 01.09.2018 r. na czas nieobecności nauczyciela ale nie dłużej niż do 19.06.2018 r. czy inaczej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ilu kucharzy należy zatrudnić w stołówce internackiej, jeżeli wychowanków od 1 września 2012 r. jest 153?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zmiana w zatrudnieniu nauczycieli od września 2018 r. będzie obowiązywała w przedszkolu niepublicznym prowadzonym przez Fundację? Obecnie w tym małym przedszkolu wszyscy nauczyciele oraz dyrektor mają własne działalności. Czy zmiana będzie dotyczyła również zatrudnienia dyrektora, który nie pełni funkcji nauczyciela? Czy zmiana w KN wprowadzi zmianę dotyczącą godzin pracy nauczycieli? Dotychczas nauczyciele pracują 35godzin tygodniowo w 13-15 osobowych grupach dzieci.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor musi wypłacić pełną kwotę świadczenia socjalnego w przypadku zatrudnienia nauczyciela na kilka godzin. Nauczyciel ten na terenie organu prowadzącego jest zatrudniony w kilku placówkach, w mojej szkole jest zatrudniony na dodatkowej umowie na 2 godziny. Czy można wprowadzić zapis do regulaminu, który ogranicza wypłatę w mojej szkole świadczenia socjalnego (poza świadczeniem urlopowym)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu terminu zakończenia umowy, którą zawarto z pracownicą obsługi szkoły na podstawie Kodeksu pracy. Umowa została zawarta na okres 01.09.2021–30.06.2022, w wymiarze 0,5 etatu, z zakresem obowiązków wynikającym z umowy: pomoc w oddziale przedszkolnym. W okresie trwania umowy pracownica zaszła w ciążę i w dniach 17–23.12.2021 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. W dniu 24.12.2021 r. była obecna w pracy, a następnie w dniach 27–31.12.2021 r. korzystała z urlopu wypoczynkowego. Obecnie od 03.01.2022 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy jeżeli do dnia porodu pracownica nie powróci do pracy, to umowa ulegnie rozwiązaniu z dniem 30.06.2022 r., czy też powinna być przedłużona do dnia porodu, który planowany jest na przełom sierpnia i września?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe