Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaką możliwość prawną ma dyrektor szkoły w sprawie przeniesienia ucznia do innej szkoły z powodu złego zachowania? Czy szkoła ma obowiązek przyjąć takiego ucznia? Kto typuje szkołę, do której uczeń ma zostać przyjęty?
Dyrektor szkoły nie posiada takich kompetencji, a więc nie może wskazać innej szkoły, do której uczeń mógłby uczęszczać.
Na podstawie art. 98 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) statut szkoły ponadpodstawowej określa przypadki, w których uczeń może zostać skreślony z listy uczniów. To ze statutu szkoły wynika, czy złe zachowanie ucznia – a jeśli tak, to jakie – uprawnia do skreślenia z listy uczniów. Jeśli statutowe przesłanki skreślenia z listy uczniów są spełnione, to najpierw niewiążącą uchwałę w sprawie skreślenia ucznia podejmuje rada pedagogiczna, a uchwałę opiniującą – samorząd szkoły, a następnie dyrektor szkoły może (ale nie musi) wydać decyzję administracyjną o skreśleniu ucznia z listy uczniów (art. 68 ust. 2, art. 70 ust. 1 pkt 5 PO). Nową szkołę wybierają dla ucznia rodzice lub pełnoletni uczeń.
W przypadku szkoły podstawowej uczeń realizujący obowiązek szkolny nie może zostać skreślony z listy uczniów. Dyrektor może jedynie zwrócić się do kuratora oświaty o przeniesienie ucznia do innej szkoły – zgodnie z art. 68 ust. 3 PO – o ile wykaże istnienie „uzasadnionego przypadku” przemawiającego za takim przeniesieniem. Szkołę wybiera kurator oświaty, natomiast nie ma obowiązku uwzględnienia wniosku dyrektora.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dowiedziałam się, że od 1 lutego 2017 roku niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne nie mogą wydawać opinii w sprawie wczesnego wspomagania dziecka. Wiem, że nie dotyczy to spraw już prowadzonych, które mogą dokończyć, zachowują też ważność opinie wydane wcześniej. Prosiłabym o podanie konkretnej wykładni prawa (ustawa, rozporządzenie - paragraf, punkt...).
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy zajęcia z wychowania fizycznego w klasie IV (liczba uczniów 9) oraz w klasie V (liczba uczniów 13) muszą być zajęciami łączonymi?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym otworzyć szkołę Montessori klasy 1-3. Proszę powiedzieć mi jakie dokumenty, gdzie i w jakim czasie powinnam złożyć do odpowiednich jednostek?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dziecko w naszej szkole zameldowane jest na stałe, a uczy się w innej szkole gdzie zameldowane jest tymczasowo. Kto powinien sprawdzać realizację obowiązku? Która szkoła powinna informować o realizacji obowiązku przez to dziecko?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń klasy I pozostał ponownie w klasie I w roku szkolnym 2016/2017. Czy zakładam ponownie arkusz ocen i czy wpisuję tego ucznia w księdze uczniów pod nowym nr.w nowym roku szkolnym?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe