Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 187 § 1 kodeksu pracy, pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca...

PORADA PRAWNA

25 lutego 2016 Kadry

Jaka przerwa na karmienie przysługuje pracownicy zatrudnionej na 1/2 etatu. I do jakiego wieku dziecka pracownica może korzystać z tej przerwy? Czy istnieją inne przepisy oprócz kodeksu pracy, które regulują ten zapis. Kodeks reguluje tylko pracowników zatrudnionych na etat bądź pracowników którzy pracują mniej niż 4 godz. Czy pracownicy zatrudnionej na 4 godz. dziennie należy się jedna przerwa pół godzinna?

Zgodnie z art. 187 § 1 kodeksu pracy, pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.

§ 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

Z powyższego wynika, że pracownicy zatrudnionej na 4 godziny dziennie, która karmi jedno dziecko przysługuje w ciągu dnia jedna półgodzinna przerwa. Przepisy regulujące kwestię przerwy na karmienie to art. 187 kodeksu pracy.
Przerwa przysługuje przez cały okres, w którym kobieta karmi dziecko (nie ma ustalonej górnej granicy). Kodeks pracy nie reguluje procedury przyznawania takiej przerwy, co oznacza że w praktyce wystarczy oświadczenie pracownicy, że karmi dziecko piersią. Mimo, iż przepisy tego nie wymagają, pracodawca może zarządać od pracownicy przedłożenia zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego fakt karmienia.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT